İdeal Kilo

Beden Kitle İndeksi Değerlendirmesi

beden kitle indeksi degerlendirmesiBeden kitle indeksi hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız içerisinde, beden kitle indeksi nedir sorusunun yanıtını ve beden kitle indeksi hesaplama bilgilerini bulabileceksiniz. Beden kitle indeksi değerlendirmesinde de bulunacağımız yazımız içerisinde, elde etmiş olduğunuz sonucun ideal kilonuzu ne derece etkilediği konusunda fikir sahibi olabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Beden Kitle İndeksi Nedir?

Boyunuza göre, ideal kilonuzda olup olmadığınızı hesaplayabileceğiniz beden kitle indeksinde, vücudunuzun yağ oranının, boyunuza olan oranına bakılmaktadır. Sonuca, sadece bu oranlara göre de değil, cinsiyete göre de bakmak gerekir. Bu nedenle, beden kitle indeksi hesaplamanın sonrasında, beden kitle indeksi değerlendirmesini de doğru yapmak önemli olacaktır.

Beden Kitle İndeksi Hesaplama

Bunun için iki bilgiye gereksiniminiz var. Bunlardan ilki kilonuz; ikincisi de boyunuzun karesi… Bu anlamda sizlere kendi kilo ve boyumu vererek, beden kitle indeksi hesaplama konusunda örnek teşkil etmek isterim:

İdeal Kiloma Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım Diyenlere Öneriler

Kilom 49, boyum ise 1.69…
Beden kitle indeksi hesaplama için yapmam gereken işlem şu.
49 : (1.69 x 1.69) = 2.8561
49 : 2.8561 = 17.156…

Görmüş olduğunuz gibi benim beden kitle indeksim: 17.156… Siz de bu şekilde bir hesaplama yapmalı ve kendiniz için aradığınız sonuca ulaşmalısınız. Peki beden kitle indeksi değerlendirmesini, elde ettiğiniz bu sonuca göre, nasıl yapacaksınız?

Beden Kitle İndeksi Değerlendirmesi

0 – 18.4 = Zayıf (İdeal kiloya ulaşmak için kilo almalısınız)
18.5 – 24.9 = Normal (İdeal kilodasınız. Ama yine de dengeli beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterin)
25.0 – 29.9 = Fazla Kilolu (İdeal kilonuzun üzerindesiniz. Bu durumun tehlikeli boyutlara varmaması için hemen önlem almaya başlamalısınız.)

İdeal Kilo Hesaplama

30.0 – 34.9 = Şişman – 1. Obez (Artık obez kategorisine girmiş durumdasdınız. Yine de henüz işin başındasınız. Bir diyetisyene başvurmanızda fayda var.)
35.0 – 44.9 = Şişman – 2. Obez (Obezitenin ikinci aşamasındasınız. Bu durum kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir.)
45. 0 – +++ = Aşırı Şişman – 3. Obez (Hemen zayıflamanız gereken, çok tehlikeli bir aşamadasınız.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.