İdeal Kilo

İdeal Kiloma Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım Diyenlere Öneriler

İdeal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarının aslında nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından çok daha değerli olduğunu hiç düşündünüz mü? Genellikle nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını bulmaya çalışan insanların asıl hedefi ideal kiloma nasıl ulaşırım sorusunun yanıtları olmalıdır. İdeal kilodan daha zayıf olmak da, şişman olmakta olduğu gibi hem estetik bakımından olumsuz sonuçlara neden olur; hem de sağlık bakımından istenmeyen durumların ortaya çıkmasını engeller. O halde hiç vakit kaybetmeden sizlere ideal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını aktaralım…

İdeal Kiloma Nasıl Ulaşırım?

■ İdeal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını arıyorsanız, ilk olarak öğün atlamamanız gerektiğini bilmelisiniz. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri elbette atlanmaması gereken ana öğünlerdir. Ancak bunun haricinde ara öğünler de tüketmeli ve bu sırada kalorisi düşük, sağlıklı besinlerle beslenmelisiniz. Böylece bir sonraki öğüne acıkmamış şekilde geçebilme şansını elde edersiniz; çünkü açlık dolayısı ile kan şekerinizde düşüşler yaşanmaz. O halde günde 3 ana; en az 2 ara öğün tüketerek ideal kilonuza bir adım yaklaşabilirsiniz diyebiliriz.

■ İdeal kiloma nasıl ulaşırım diyorsanız, sabah kahvaltısının günün en önemli öğünü olduğunu ve geçiştirilmemesi gerektiğini de bilmelisiniz. Bilindiği gibi akşam yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi bırakmak gerekir. Bununla birlikte dengeli uyku için de en az 7 saat gerektiğine göre, vücudun en az 9 saat aç kaldığını düşünürsek, kahvaltının neden en önemli öğün olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Metabolizmanın belirli bir dengede çalışmaya başlaması için sabah kahvaltısı mutlaka, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin tüketilmesi ile yapılmalıdır.

■ Bazı zamanlar oluşan şeker krizleri, ideal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım diyenlerin önünde büyük bir engel gibidir. Herkesin canı zaman zaman şekerli bir şeyler tüketmek ister. Ancak bu zamanlarda mutlaka şeker tüketmek zorunda değilsiniz. Şeker içerikli meyveleri tam da canınız şeker istediğinde tüketerek şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sadece bunu yaparak dahi gün içerisinde aldığınız kaloriyi büyük oranda düşürebileceğinizi unutmayın.

■ İdeal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım sorusunun bir diğer yanıtı da bol su içmektir. Bol su tüketimi hem nasıl zayıflanır diyenler için; hem de sağlıklı yaşamak isteyenler için gereklidir. Ancak artık biliyoruz ki ideal kiloya ulaşma yolunda da bol su tüketimi çok önemlidir. Gün içerisinde içeceğiniz suyun alt limiti 2.5 litre olsun. Yeşil çay ve şekersiz kahve tüketimi de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunları da olabildiğince soğuk tüketmeniz gerektiği uyarısını yapmadan geçmeyelim.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

■ İdeal kiloma nasıl ulaşırım sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, tüketilen yemeklerin olabildiğince sıvı, bitkisel yağlarla hazırlanmasının gerekliliğidir. Bizim bu noktada önerimiz zeytinyağıdır. Ancak yüksek fiyatlardan satılması dolayısı ile her bütçe bu sağlıklı yağa rahatlıkla ulaşamayabilir. Katı yağ tüketmemeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın.

■ İçeriğinde bol miktarda lif ve posa bulunduran yiyecekler sindirim sisteminin daha kolay çalışmasını olanaklı hale getirir. Dolayısı ile sebze yemeklerine ağırlık vermeli ve her yemeğin yanında mutlaka salata tüketmelisiniz. Kuru baklagilleri haftada 2 – 3 kez tüketmeli, ekmek seçimini de buğday ya da çavdar ekmeğinden yana gerçekleştirmelisiniz. Beslenmenizde yapacağınız küçük değişiklik ve dokunuşlarla, ideal kilonuza şok diyetler yapmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

■ İdeal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım dediğiniz zamanlarda canınızın sıkılacağı ve bir şeyler yemek isteyeceğiniz anlar da olacaktır. Ancak bu gibi anlar sizin gereksiz kalori alımınıza en çok neden olan zamanlardır. Dolayısı ile ideal kilonuzaulaşma konusunda yolunuza taş koyar. Bu durumlarda yemek yemek yerine spor yapmayı tercih etmelisiniz. Yürüyüş yapar ya da dans ederseniz hem kendinizi daha iyi hisseder; hem de kalori harcarsınız. Nasıl zayıflanır diyenlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey de kalori harcamak değil midir zaten?

■ Açlığınızı su içerek de bastırabilirsiniz. Açlık hissettiğinizde ama öğün saatleri gelmediğinde yudum yudum su için ve sonrasında on dakika bekleyin. Açlık hissinizin sona erdiğini göreceksiniz. Bu şekilde günde 3 litre su içmeyi başarabilirsiniz.

■ İdeal kiloma ulaşmak için ne yapmalıyım sorusunun bir diğer yanıtı da daha az yemek yemektir. Bunun için ilk olarak yemek tabaklarınızı küçültebilir, sonrasında da yavaş yemek yer; hatta yemek yerken zaman zaman ara verebilirsiniz. Bunu sağlamak küçük çocuğu olanlar için çok daha kolay bir yöntemdir. Lokmalarınızı çiğnerken elinizden çatal ya da kaşığı bırakmak da sizin daha az yemek yemenize yardımcı olacak diğer bir önerimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.