İdeal Kilo

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo hesaplamayı herkes merak etmekte; ancak bunun diyetisyenlerin işi olduğuna, yaptıkları bir kaç araştırma ile kanaat getirmektedirler. Elbette bu işin eğitimini almış olan diyetisyenler hem ideal kilo hesaplama, hem de ideal kiloya nasıl ulaşılır sorusunun yanıtları konusunda danışanlarına daha detaylı destek vermektedir. Ancak ideal kilo hesaplama işlemini genel olarak yapmak da sanıldığı kadar zor değildir. Kadın ve erkeğe göre değişkenlik gösteren ideal kilo hesaplama yöntemleri bulunmaktadır.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo hesaplama işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak kişinin kendi kilosu ve boyunu bilmesi gerekmektedir. Sahip olunan kilonun, boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen sonuç kişinin beden kitle indeksini vermektedir. Beden kitle indeksi 21 olduğunda, kişi ideal kilosuna ulaşmış demektir. Ancak sonuç 18.5’in altında ise hesaplamayı gerçekleştiren kişinin zayıf olduğu söylenebilir. 18.5 – 24.9 aralığında kiloya sahip olan kişilerin kilosu normal iken, 24.9’un üzerinde beden kitle indeksi ise şişmanlık ibaresidir.

Beden Kitle İndeksi Tablosu

Beden Kitle İndeksi < 18.5 = Zayıf
Beden Kitle İndeksi 18.5 – 24.9 = Normal
Beden Kitle İndeksi 21 = İdeal Kilo
Beden Kitle İndeksi > 24.9 = Şişman

İdeal kilo hesaplamayı size daha detaylı şekilde anlatabilmek için kendi boy ve kilo bilgilerimi kullanacağım. Siz de bu örneği incelerken elinize bir hesap makinesi alabilir ve kendi ideal kilo hesaplama işleminizi uygulayabilirsiniz.

Boyum : 1.69
Kilom : 55

İlk olarak boyumun karesini alıyorum. Bunun için 1.69 x 1.69 şeklinde işlem yapmam gerekiyor. Elde ettiğim sonuç 2.8561

Boyumun karesini bulduğuma göre şimdi yapmam gereken işlem, kilomu boyumun karesine; yani biraz önce elde ettiğim sonuca bölmek. Bunun için 55 : 2.8561 işlemini sonuçlandıracağım.

19.25 benim Beden Kitle İndeksim. Biraz önce paylaşmış olduğumuz Beden Kitle İndeksine göre kilom normal olmasına karşın, ideal kiloya nasıl ulaşılır sorusunun yanıtına biraz kilo almak adına bakmam gerekiyor. Ki ben bunu yapmayacağım. Hem kilomdan memnunum; hem de yeni evlenmiş bir bayan olarak gerçekleşmesi muhtemel bir hamilelik durumunda zaten ideal kilomun fazlasına ulaşmış olacağım.

Şimdi artık ideal kilo hesaplama işlemini siz de kendi kilo ve boy bilgilerinize göre rahatlıkla yapabilirsiniz. Malum artık her telefon ve bilgisayarın bir hesap makinesi bulunmakta. Elde ettiğiniz sonucu ise kendi durumunuza göre değerlendirin ve ideal kiloya nasıl ulaşılır sorusunun yanıtlarını bu açıdan değerlendirin.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

İdeal kiloya nasıl ulaşılır sorusunun yanıtlarını genellikle Beden Kitle İndeksi 21’în üzerinde olan kişiler araştırır. Aksi halde normal kiloya sahip olan biri, benim gibi, nasıl kilo alabilirim sorusunun yanıtlarını aramaya başlamaz. Dolayısı ile biz, Beden Kitle İndeksi 21’in üzerinde olan kişilerin neler yapabileceğini gözden geçirelim ve onlar için bakalım ideal kiloya nasıl ulaşılır?

Basit bir anlatımla, gün içerisinde yaktığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla olursa yavaş da olsa zayıflar ve ideal kiloya ulaşmak adına yol kat etmiş olursunuz. Aldığınız kalori ile yaktığınız kalorinin birbirine eşit olması durumunda ise ne kilo alır ne de verirsiniz. Aldığınız kalori yaktığınız kaloriden fazla ise de bu durum sizin kilo almanızın kaçınılmaz olduğunu gösterir.

Dolayısı ile ideal kiloya nasıl ulaşılır dediğiniz an mutlaka az ve kalorisi düşük besinler tüketmeli ve bolca hareket etmeli; zencefil gibi vücutta termik etkiye sahip olan bitkilerin çaylarını tüketmeli, bolca su içmelisiniz. İngiliz kaarbonatı ile hazırlayacağınız suyu içerek de ideal kilo hesaplamada istediğiniz sonuca daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.