Metabolizma Hızı

Bazal Metabolizma Nedir? Bazal Metabolizma Hızı İle İlgili Bilgiler

Bu yazımızda sizlere bazal metabolizma hızı ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Bazal metabolizma nedir sorusunun yanıtını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmeliyiz. Bazal metabolizma, ve bazal metabolizma hızı ile ilgili bilgi sahibi olabilmeniz adına hiç zaman kaybetmeden soralım: bazal metabolizma nedir? İşte bazal metabolizma hızı hakkında bilmeniz gerekenler:

Bazal metabolizma nedir? Bir insan düşünün: herhangi bir sebep dolayısı ile tüm gün hiç hareket edemiyor olsun. Ancak, bu kişinin hayatta kalabilmesi için yine de bir miktar enerji harcayacağı bilinmelidir. İşte, bu şekilde iken, sadece yaşayabilmek adına harcanan enerjinin adı bazal metabolizmadır; ve bazal metabolizma hızı olarak tabir edilmektedir.
Kadınsanız, bazal metabolizma hızınızın 1000 – 1400 kalori arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Erkek iseniz bazal metabolizmanız 1200 – 1600 kalori aralığında değişiklik göstermektedir. Eğer nasıl zayıflanır diyorsanız, ve günlük kalori miktarını buna göre belirlemeyi hedefliyorsanız, ve kadınsanız, uygulayacağınız zayıflama diyetleri 1200 kalorilik diyetler olabilir, erkekseniz 1400 kalorilik diyetlerden faydalanabilirsiniz.
Nasıl zayıflanır demiyorsanız da, ama bu kiloda nasıl kalabileceğinizi merak ediyorsanız, o halde, kadın olarak 2000 kalorilik diyetlerden, erkek olarak da 2500 kalorilik diyetlerden faydalanmanız gerekiyor demektir.
Bazal metabolizma hızı ile ilgili verdiğimiz bilgilerin, ve zayıflama diyetlerinin ortalama değerler olduğunu belirterek şunu ekleyelim: siz düşük kalorili zayıflama diyetlerini uyguluyor, ama yine de nasıl zayıflanır sorunuzun yanıtını bulamıyorsanız, o halde bazal metabolizma hızınız düşük olabilir, bunu bir uzman ile mutlaka görüşmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.