Metabolizma Hızı Nedir? Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda sizlere ilk olarak metabolizma hızı nedir sorusunun yanıtını vererek, metabolizma hızı ile ilgili bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getirmeye çalışacağız. Sonrasında ise, bazal metabolizma hızı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı için, bazal metabolizma hesaplama bilgilerini aktaracağız. Bu sayede metabolizma hızı ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmanız olanaklı hale gelecektir. O halde hemen soralım: Metabolizma hızı nedir?


Metabolizma hızı nedir? Biz herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadan, vücudumuz tarafından harcanan enerjinin miktarı metabolizma hızı olarak adlandırılmaktadır. Hiç bir fiziksel aktivitede bulunmasak dahi, vücudumuz tarafından, organlarımızın işlevlerini yerine getirmesi, ve sindirim faaliyetlerimizin gerçekleşmesi için harcamış olduğumuz enerjinin adı metabolizma hızıdır.
Metabolizma hızının önemi: Metabolizma hızının önemi büyüktür. Bunun nedeni, kişinin kalori ihtiyacının günlük olarak belirlenmesi için metabolizma hızından yararlanılıyor olmasıdır. Metabolizma hızının önemi, buna bağlı olarak kilo kontrolünün gerçekleştirilmesine de katkıda bulunmaktadır.
Bazal metabolizma hızı nasıl hesaplanır? Bazal metabolizma hızı hesaplama için bilinmesi gerekenler şu şekildedir:
Kadınlar için bazal metabolizma hızı hesaplama formülü şöyledir:
655 + (9.6 x Kişinin kilosu) + (1.7 x kişinin boyu santim olarak) – (4.7 x kişinin yaşı)
Erkekler için bazal metabolizma hızı hesaplama formülü şöyledir:
66 + (13.7 x Kişinin kilosu) + (5 x kişinin boyu santim olarak) – (6.8 x kişinin yaşı)
Metabolizma hızının yüksek olması demek, gün içerisinde alınan kalorilerin çabuk yakılması, ve bu durumun da, kişinin kilo kontrolüne katkısını yansıtırken, metabolizma hızının düşük olması, kişinin günlük aldığı kaloriyi kolay yakamaması, ve zayıflama konusunda problem yaşaması anlamını ifade etmektedir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası