Metabolizma Hızı

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yöntemleri

Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri ya  da metabolizmayı hızlandırma yolları, nasıl zayıflanır sorusuna yanıt olarak her  şeyi deneyen; ama yine de bir türlü kilo veremeyenlerin en sık araştırdıkları konular arasında yer almaktadır.

Genel olarak metabolizmayı hızlandırmanın yöntemlerine bakıldığında, aslında günlük hayatta çok fazla değişiklik yapmadan başarılı olunabileceği gerçeği ile yüzleşilir. Metabolizmayı hızlandırma yolları uygulanıp başarılı sonuç elde edildiğinde, sindirim sistemini daha hızlı çalıştırmak, daha fazla kalori yakmak ve dolayısı ile daha çok kilo vermek söz konusu olur ki zaten nasıl zayıflanır sorusuna yanıt bulmak isteyen herkesin amaçları da bunlardır.

Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri ele alındığında, aslında beslenme şeklinde yapılabilecek küçük değişikliklerle ne kadar fazla yol alınabileceğini görenlerin şaşırması oldukça mümkündür. Metabolizmayı hızlandırma yolları hiç de sanıldığı kadar zor değildir çünkü; hem yer içer; hem de kolayca zayıflayabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

■ Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri arasında  yer alan belki de en kolay şey, günde iki öğün bitki çayı içmektir. Çünkü bazı bitki çaylarının içerikleri metabolizmayı hızlandırmaya yöneliktir. Bu bitki çaylarına örnek olarak zencefil, yeşil çay, mate, kekik, tarçın… verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise seçilen bitki çayının her seferinde taze olarak hazırlanmasının gerektiğidir. Buna ek olarak, özellikle yeşil çayı doktor kontrolü dışında ve günde iki seferden fazla; ayrıca akşam 17:00 sonrasında içmemelisiniz. Çünkü içeriğinde bulundurduğu kafein kalbe zarar verebileceği gibi, beraberinde uykusuzluk da yapabilir. Çünkü kafeinin uyarıcı etkisi bulunmaktadır.

■ Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemlerinden bir diğeri de yine içeriğinde bulunan bileşenler dolayısı ile bazı baharatlardır. Kekik, biberiye, tere tohumu, tarçın… gibi baharatları kullanarak yapılan yemekler hem metabolizmayı hızlandırma yolları arasında yer alırlar; hem de yemeklere verdikleri lezzet dolayısı ile ekstra tuz ya da krema gibi, nasıl zayıflanır diyenlerin zararına olan içeriklerin kullanımını gereksiz kılmış olurlar. Baharatlar da bitki çayları gibi, bitkilerden oluşmaları dolayısı ile bitkilerin gücüne güvenmenin önemini bir kez daha gözler önüne sermiş olurlar ki ilaçların etken maddelerinin de bitkiler olduğunu düşünecek olursak, neden bu denli metabolizmayı hızlandırmanın yolları arasında yer aldıklarını anlamak hiç de zor olmaz.

■ Metabolizmayı hızlandırma yolları arasında yer alan diğer bir detay ise aslında tüm kadınların her sabah, 11:00 gibi içmeyi tercih edip; ardından da fal gibi nimetlerinden yararlandıkları Türk kahvesi… Türk kahvesinin metabolizma hızını  yükseltmenin yanında, içildiği zamanın yanlış olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Nasıl zayıflanır diyorsanız, hedefiniz zayıflamak ve bunun için de metabolizma hızınızı arttırmak ise Türk kahvesini kahvaltının öncesinde içmelisiniz. Mutlaka şekersiz tüketilmesi gereken Türk  kahvesi, içildiği an metabolizma hızını yükseltir nitelikte değerli bir etkiye sahip.

■ Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemlerinden bir diğeri de yine bir bitki olan keten tohumu tüketimi gerçekleştirmek. Göğüs kanseri riski taşıyan kişilerin keten tohumu tüketmelerinin riskli olduğunu belirtelim. Ancak bunun ötesinde keten tohumu, sadece metabolizmayı hızlandırma yolları arasında yer almaz. Kalp ve damar hastalıklarına, kolesterol ve tansiyona iyi geldiğini de belirtmeden geçmemek gerekir. Tıpkı bitki çaylarının taze hazırlanması gerektiği gibi, keten tohumunun da taze çekilmiş olması şarttır. Tüketimi için yoğurt içerisine karıştırılması yeterli olur. Bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı keten tohumu yeterli gelmektedir.

■ Suyun hayat olduğunu, nasıl zayıflanır sorusunun önemli yanıtları arasında yer aldığını biliyor olsak da, metabolizmayı hızlandırma yolları arasında yer aldığını  da unutmamalıyız. Bunun için güne 1 bardak ılık limonlu su ile başlayabilir ve sonrasında da günde en az 2.5 litre su tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Kış aylarında su tüketimi pek çok kişi tarafından, yaz aylarına göre daha az gerçekleştirilir. Ancak unutmamak gerekir ki terlememek ya da susamamak, vücudun suya gereksinimi olmadığı anlamına gelmez. Hele  ki metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri araştırılıyorsa, sudan kesinlikle uzak kalmamak gerekir.

■ Nasıl zayıflanır diyen kişilerin ihmal etmemesi gereken bir diğer detay da öğün olarak kahvaltıyı atlamamaktır. Uyandıktan en fazla yarım saat sonra kahvaltınızı yapmış olmalısınız. Aksi halde, midenize  bir şeyin girmemiş olması dolayısı ile metabolizmanız güne çalışmadan başlayacaktır. Yediğiniz şeylerin sindirilmesi için gerçekleştirilen vücut faaliyetlerinin, metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri arasında yer aldığı kesinlikle unutulmamalıdır.

■ Metabolizmayı hızlandırma yolları arasında sindirim sistemini çalıştırmak  yer alıyorsa, bunu 2.5 – 3 saatlik aralıklarla beslenerek desteklemek gerektiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle kalorisi düşük, ancak sindirim sistemini çalıştıran, nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını destekleyen besinleri tüketmek çok önemlidir. Peki nedir bu yiyecekler? Fındık, ceviz, badem, kurutulmuş meyveler, salata, çorba, meyveler ve çiğ tüketilebilen sebzeler… Çorbalara ve salatalara krema ve fazla yağ kullanımından kaçınmanız gerektiğini de bu aşamada hatırlatmadan geçmeyelim.

■ Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri arasında, ne yenmesi ve yenmemesi gerektiğinin bilinmesi çok büyük önem arz etmektedir. Örneğin hamur işleri basit karbonhidratlar olmaları dolayısı ile metabolizma hızını düşürür. Ancak proteinler metabolizma hızının artmasını olanaklı hale getirir. Bu nedenle et, süt, yumurta, balık, tavuk, peynir, yoğurt… gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesi metabolizmayı hızlandırma yolları arasında yer almaktadır. Ancak günlük gereksiniminizden fazla protein tüketimi de gerçekleştirmemeli, hiç bir şeyi olduğu gibi bu durumu da abartmamalısınız.

■ Şu detayı kesinlikle unutmamalısınız: nasıl zayıflanır diyor ve kalori yakmak istiyorsanız, gün içerisinde mutlaka hareket etmelisiniz. Ancak özellikle kış aylarında havanın soğuması; dolayısı ile vücut ısısının düşmesi dolayısı ile insanlar daha az hareket ederler. Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemleri aranıyorsa  mutlaka haftada en az 2 sefer, 45 dakikalık orta tempolu yürüyüşler gerçekleştirmelisiniz. Enerji harcamanın kalori yakmakla eş değer olduğunu ve metabolizma hızının da  kalori yakmayı arttırmak için yükseltilmesi gerektiğini sakın unutmayın. Hareketsiz yaşam olmaz.

■ Metabolizmayı hızlandırmanın yöntemlerinden sonuncusu ise sabahları aç karna bir çay kaşığı tere tohumunu, az miktarda bal ile karıştırarak yemektir. Ancak bunu tiroit ve tansiyon probleminiz varsa kesinlikle uygulamamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.