Neden Zayıflayamıyorum

Ödem Söktürücü Yiyecekler

ödem söktürücü yiyecekler nelerdirÖdem, sağlık adına pek çok zararının bulunmasının yanında, bize, fazla kilo görünümü olarak da geri dönüş yapmaktadır. Bu nedenle, ödem söktürmek için ne yapmalı sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Daha çok kadınların karşılaştığı ödem için, ödem söktürücü yiyecekler nelerdir sorusunun yanıtlarını yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız…

Ödem Söktürmek İçin Ne Yapmalı?
Ödem Söktürücü Yiyecekler Nelerdir?

Ananas: Ödem söktürücü yiyecekler arasında yer alan ananasın içeriğinde Potasyum, lif; ve Bromelain isimli maddeler bulunuyor. Vücudunuzda ödem olduğunu düşündüğünüz günlerde tüketeceğiniz bir dilim ananas sayesinde, bağırsaklarınız çalıştığı için su atılımı gerçekleşecek iken, bunun yanında, hücrelerde Sodyum tutulumuna bağlı olarak ödem oluşumu gerçekleşmeyecek, ve idrar – ter yolu ile vücudun attığı su miktarı artacaktır… Böylece, ödemlerinizden ananas sayesinde kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

Maydanoz: Ödem söktürmek için ne yapmalı diyenler, salatalarına bir demet maydanoz koyup, gün içerisinde bunu tüketebilir, ya da hazırladıkları maydanoz suyunu içerek, maydanozun diüretik etkisinden yararlanabilirler. İdrar söktürmeye katkısı bulunan maydanoz, bu sayede ödemin atılımını olanaklı hale getirirken, içeriğinde yoğun miktarda A, ve C vitamini ile lif barındırdığı için de ödem söktürmeye katkıda bulunmaktadır. Gün içerisinde tüketilen fazla maydanoz ise, fazla su tüketimi, dolayısı ile düşük tansiyona neden olacağı için önerilmemektedir.

Kayısı Ve Kavun: Kayısı ile kavun gibi rengi sarı olan meyvelerin içeriğinde yüksek oranda Potasyum bulunduğundan dolayı, hücrelerdeki sodyum tutulumunu önler, dolayısı ile de ödem oluşumunun önüne geçerler. Bu nedenle, vücudunuzda ödem olduğunu hissettiğiniz zamanlarda, gün içerisinde iki porsiyon, söz konusu meyvelerden tüketmeniz önerilmektedir.

Turp Ve Lahana: Her iki sebzenin de diüretik, yani idrar söktürücü etkileri bulunmaktadır. Bu sayede, vücuttaki fazla suyun atılmasını olanaklı hale getirirler. Eğer sizin de vücudunuzda sık sık ödem oluştuğunu düşünüyorsanız, haftada bir ya da iki kere çiğ turp, ya da pişirilmiş, veya haşlanmış lahana tüketimi gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Ve Yoğurt: İçeriğinde yoğun oranda Kalsiyum bulunduran süt, ve yoğurdun, bu sayede, vücudun mineral dengesini sağlama etkileri bulunmaktadır. Böylelikle fazla Sodyumun vücutta tutulması önlenmiş olacağından, ödem oluşumu yine önlenecektir. Günde üç bardak süt; ya da bir kase yoğurt tüketerek, ödeme yönelik söz konusu etkilerden yararlanabilirsiniz.

Yulaf: İçeriğinde Beta-Glukan, ve Lif bulunduran yulaf, bu sayede bağırsakların çalışmasını sağlar, ve ödemlerin atılımını kolaylaştırırken, bunun yanında ödem oluşumunu önleyici etki de göstermektedir. İşte tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak, süt ürünlerinin içerisinde, ekmekte, ya da kurabiyede, haftada en az 3 – 4 kere yulaf tüketmeniz önerilmektedir.

Isırgan Otu Ve Adaçayı: Bu bitkilerin idrar söktürücü ödellikleri dolayısı ile ödem atılımına katkıları bulunmakta olup, bu etkilerden yararlanmak için günde 1 – 2 fincan çaylarının tüketilmesi önerilmektedir. Ancak, fazlasını tüketmeniz halinde, düşük tansiyon problemi ile karşılaşabileceğinizi de unutmamalısınız.

Su: Gün içerisinde eşit aralıklarla tüketmeniz gereken suyu, kilonuz başına 30 ml olacak şekilde tüketmelisiniz. Örneğin 50 kilo iseniz, gün içerisinde 1.5 kitre su sizin için yeterli olacaktır. Fazla; ve bir anda tüketilen suyun ise, daha fazla ödem artışına neden olacağını unutmamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.