Zayıflama Diyetleri

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran diyeti nasıl yapılır sorusuna yanıt, bu diyet ile zayıflamayı tercih eden ve en önemlisi nasıl zayıflanır diyenlerin merak ettiği önemli konular arasında yer almakta. Ancak ayran diyeti hakkında merak edilen şey sadece onun nasıl yapıldığı olmamalı. Aslında ilk önemli nokta ayran diyeti zayıflatırmı sorusunun yanıtı ve ayran diyeti zararlarıdır. Sizlere ilerleyen bölümlerde hem bu konular hakkında bilgiler aktaracağız,hem de ayran diyeti nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Ayran Diyeti Zayıflatırmı?

Ayran diyetinin zayıflama üzerindeki en önemli etkisi,içeriğinde bulunan yoğurttan gelir. Hepimizin artık çok iyi bir şekilde bildiği üzere yoğurt; özellikle de ev yoğurdu içeriğinde bol miktarda probiyotik bulundurur. Probiyotikler ise bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan, bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerdir. Ancak probiyotiklerin etkisi sadece bağışıklık sistemini güçlendirmek yönünde değildir; bununla birlikte sindirim sistemi üzerinde de çok olumlu etkilere sahiptirler; örneğin gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi problemlerin önlenmesini olanaklı hale getirirler. Zayıflamak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken konu da sindirim sisteminin hızlı çalışmasıdır. Dolayısı ile sadece içeriğindeki yoğurdun probiyotik etkisi olması dolayısı ile bile ayran diyetinin zayıflamaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Robiflavin adı verilen, bir çeşit B grubu vitamin olan maddenin ayran içerisinde bulunması da ayran diyeti ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Bunun en önemli nedeni ise robiflavinin bağırsaklarda enerji üretilmesine katkıda bulunmasıdır. Vücudun enerji ihtiyacını karşılamasına katkıda bulunan robiflavin,sadece bununla da kalmayıp sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına da yardımcı olur. Bu nedenle de ayran diyeti ile zayıflamanın söz konusu olduğu söylenebilir.

Ayran diyeti zayıflatırmı sorusuna yanıt olarak aktarabileceğimiz bir diğer bilgi ise ayranın içeriğinde Kalsiyum olduğudur. Yapılan bazı araştırmalara göre Kalsiyum beyne tokluk sinyalinin daha hızlı gitmesini sağlar. Aksi halde kişi daha fazla yemek yiyecek,dolayısı ile daha çok kalori alacak ve zayıflama sürecinde sınıfta kalacaktır. Ancak ayran diyeti içeriğinde bolca Kalsiyum bulundurması dolayısı ile iştahı azaltır ve daha az yemek yemeyi sağlayarak daha az kalori almayı olanaklı hale getirerek zayıflama sürecine katkıda bulunur.

Ayran diyeti ile alınan besinlerin sadece Kalsiyumdan ibaret olmadığı da belirtilmelidir. Şöyle ki, Protein içeriğine de sahip olan ayran diyeti ile daha az yemek yemek ve daha fazla bilinmektedir. Nasıl zayıflanır diyen bir kişi ne kadar fazla kalori harcarsa o kadar çok kilo kaybı yaşar. Dolayısı ile hem az yemeyi olanaklı hale getiren, hem de daha fazla kalori kaybı sağlayan ayran diyeti, sıvı olması ile hem dehidrasyon probleminin önüne geçer, hem de midede şişkinlik etkisi yaratarak daha az yemeyi olanaklı hale getirir. Tüm bu bilgiler toplandığında da zaten ayran diyeti zayıflatırmı sorusuna olumsuz yanıt vermek pek kolay olmaz. O halde artık tek merak ettiğimiz şey: ayran diyeti nasıl yapılır sorusunun yanıtı ve ayran diyetizararları… Hemen bu bilgileri de gözden geçirelim dilerseniz…

Ayran Diyeti İle Zayıflama

Ayran diyeti nasıl yapılır diyenler için ilk belirtmemiz gereken önemli konu,ayran diyetinin,sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden oluştuğudur. Diğer diyetlerde olduğu gibi; ya da nasıl zayıflanır diyenlere bilgi verildiği gibi ayran diyetinde ara öğünlere yer olmadığını; tüketilen ana öğünlerde de ayranın bol miktarda yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

Ayran diyeti ile zayıflamak isteyenlerin, ev yapımı yoğurt ile hazırlanmış ayranı, kendilerinin yapması önerilmekle birlikte, yoğurdun yapımında kullanılan sütün yağsız olması ve ayrana tuz eklenmemesi gerektiği önerisinde de bulunmadan geçmemeliyiz. Bu şartlarda hazırlanan ayranın tüketilmesi ile rahatlıkla olumlu sonuç alınabilecek olan ayran diyetinde, gün içerisinde bol bol meyve ve sebze tüketilerek lif ihtiyacı da karşılanmış olur. Bilindiği gibi lifler, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını olanaklı hale getirerek ayran diyeti ile zayıflamayı kolaylaştırırlar. Aynı zamanlarda meyvelerin içeriğinde bulunan şeker dolayısı ile de gün içerisinde oluşması muhtemel tatlı krizlerinin önüne geçilmiş olur.

En fazla1 hafta uygulanması gereken ayran diyeti nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da, bu diyetin uygulanması sırasında yağdan ve şekerden gün içerisinde olabildiğince uzak durulmasının gerekliliğidir. Diyetin tamamlanmasından sonra verilen kiloların geri alınmaması adına da yağ ve şekerden yine uzak durulması önerilir ki aslında nasıl zayıflanır diyen herkesin hayatının temel kuralı olarak yağ ve şekerden olabildiğince uzak durması esastır.

Ayran diyeti ile zayıflama sırasında gün içerisinde en az 2 litre su iömek, meyve çaylarından destek almak ve mümkün olduğunca fazla egzersiz yapmak da esastır. Aslında genel olarak bakıldığında bu kurallar da nasıl zayıflanır diyen herkes tarafından uygulanmalıdır.

Ayran Diyeti Zararları

Ayran diyeti zararlarından söz ederken ayranın kimseye bir zararının bulunmadığını; sadece uyku getirme etkisine sahip olduğunu belirtmeliyiz. Ancak ayran diyetinde ara öğünlerin olmadığını belirttik. Bu durum bazal metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak sindirim sisteminin hızını düşürebilir, baş ağrısı ve kan şekeri düşmelerine yol açabilir. Dolayısı ile meyve ve sebze tüketiminde zaman dengesini iyi ayarlamak çok önemlidir.

Ayran diyeti zararlarından söz ederken laktoz intoleransı olan kişilere de ayrıca değinmek gerekir. Ayranın içeriğinde bulunan probiyotikler, laktoz intoleransına sahip olan kişiler üzerinde alerjiye neden olurlar. Bu sorunu yaşayan kişilerin ise genellikle süt ve süt ürünlerinin yarattığı alerjik durumlar hakkında zaten bilgileri vardır. Nasıl zayıflanır sorusuna ayran diyeti haricinde farklı bir yanıt bulmaları gerektiğini bilirler.

İleri yaşlı kişilerde ayran diyeti zararlarından söz ederken ise ayranın içeriğinde yer alan bol miktarda Kalsiyumdan bahsetmek gerekir. Fazla kalsiyum, ilerleyen yaşlarda böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir. Bunun yanında Demir eksikliği anemisini beraberinde getirebilir Aynı zamanda ayranın içeriğinde laktik asit de bulunmaktadır ve daha önce de söz ettiğimiz uykusuzluk ve bitkinlik hali bu asitlerden dolayı ortaya çıkar.

Ayran diyeti nasıl yapılır diyenlerin, düzenli ilaç kullanmaları halinde, ayran diyeti zararlarına maruz kalmamak adına doktorlarına danışmaları gerektiği önerisinde bulunmadan da geçmeyelim. Aslında nasıl zayıflanır diyen herkesin yapması gerektiği gibi… Doktor önerilerinden şaşmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.