Zayıflama Yolları

Adetliyken Nasıl Zayıflanır?

Adetliyken nasıl zayıflanır, pek çok kadının, adet döneminde sorduğu sorular arasında yer almaktadır; hele bir de kilo sorunları varsa ve genel anlamda zaten nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını arıyorlarsa… Adetliyken nasıl kilo verilir sorusunun bu dönemde pek çok kadın tarafından sorulması, aslında bu durumun normal olduğunu gösteren en önemli ayrıntıdır. Çünkü gerçekten adetliyken zayıflamak zordur ve tartı, bu dönemde kadınları olduklarından 1 – 2 kilo fazla gösterir.

Her kadın adet döneminde yaşadığı hormon değişikliği dolayısı ile diğer günlerden farklı reaksiyonlar gösterir. Örneğin daha gergin olur. Vücudu ödem yapar ve karın bölgesinde şişkinlik problemi yaşar. Sivilce problemi ile karşı karşıya geçebilir… Ancak bu durum, tüm bunların süreklilik arz edeceği anlamını taşımaz. Adet dönemi biter ve her şey normale döner. Dolayısı ile adetliyken nasıl zayıflanır ya da adetliyken nasıl kilo verilir sorularının yanıtlarını arıyor olsanız da, adetliyken zayıflamak konusunda çok da takıntı yaratmamalısınız. Dikkat edeceğiniz ve işe yarayan yöntemler elbette vardır. Şimdi sizlere bu yöntemlerden söz edeceğiz.

Adetliyken Nasıl Kilo Verilir?

Adetliyken zayıflamak neden zordur sorusunun yanıtını aslında biraz önce sizlerle paylaştık. Ancak bunu biraz daha detaylandırmak istersek: Vücudunuzun değişen hormon seviyesinin neden olduğu ödem toplama probleminin yarattığı karın şişkinliğine ek olarak kan kaybı yaşayan kadınlarda Magnezyum eksikliği de ortaya çıkar. Böylece içeriğinde Magnezyumu bol miktarda bulunduran çikolataya yöneliş başlar. Ancak muz da içeriğinde Magnezyum bulundurmaktadır. Dolayısı ile çikolata yerine tüketilebilir ve hem tatlı krizi bastırılmış olur, hem de sağlıklı bir besin tüketmek sureti ile daha az kalori alınması sağlanmış olur. Peki bunun haricinde adetliyken nasıl zayıflanır, adetliyken nasıl kilo verilir? İşte yanıtlarımız:

■ Adetliyken zayıflamak istiyorsanız, içeriğinde glüten bulunduran yiyeceklerden, sağlıklı olduklarını düşünseniz ve hatta diyet programınızda yer alsalar bile uzak durmalısınız. Ekmek, makarna, pilav… içeriklerinde glüten biriktirirler. Bu durum, zaten ödem tutmaya müsait olan kadın vücuduna daha fazla ödem biriktirir. Dolayısı ile adet döneminde glüten içerikli besinlerden uzak durmalısınız.

■ Adetliyken nasıl zayıflanır diyorsanız mutlaka yürüyüş yapmalısınız. Özellikle adet dönemi yeni başlamış olanlar ya da yaş itibari ile daha büyük olsalar da bekar olan genç kızlar, adet döneminde karın ağrısı şikayetleri yaşayabilirler. Bu durum onların okula ya da işe gitmemelerine, kendilerini eve kapatmalarına sebep olabilir. Fakat hareket ederseniz ki bunun da en basit yolu yürüyüş yapmaktır, o zaman hem kendinizi psikolojik olarak daha iyi hissedersiniz; hem de kaslarınızın hareket etmesi dolayısı ile karın ağrınız azalır. Aynı zamanda karın şişkinliğinden kurtulmuş olursunuz. Yapacağınız yürüyüş size kalori harcatacağı için, adetliyken nasıl kilo verilir sorusunun da yanıtlarından birini uygulamış olursunuz.

■ Adetliyken nasıl kilo verilir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de bol miktarda su içmektir. Aslında sadece adet döneminde değil, diğer zamanlarda da olabildiğince çok su içmelisiniz. Kilonuz 50 – 70 aralığında ise günde en az 2 litre; daha yüksek ise 3 litre dolaylarında su tüketmelisiniz. Böylece hem metabolizma hızınız artacağı için nasıl zayıflanır sorunuza yanıt bulmuş olursunuz;hem de karın şişkinliğinizden kurtulmanız olanaklı hale gelmiş olur.

Adetliyken Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

■ Adetliyken zayıflamak için yapılması gerekenler arasında yer alan bir diğer şey de lif içeriği yüksek besinler tüketmektir. Bunun sayesinde hem metabolizma hızı arttırılır; hem de bağırsakların yavaşlaması dolayısı ile ortaya çıkabilme ihtimali yüksek olan kabızlık sorunundan korunulur. Genel olarak bakıldığında bu durumlar sadece adet dönemi için değil, her zaman geçerlidir; ancak adetliyken biraz daha ön plana çıkar. Dolayısı ile sebze, meyve ve bakliyat tüketimini adet döneminde, diğer zamanlara göre daha çok arttırmalısınız.

■ Paketli olarak satılan her ürünün içerisinde, onun raf ömrünü uzatan koruyucu tuzlar bulunmaktadır. Dolayısı ile bu tuzların ödem miktarını arttırma ihtimalinden söz etmek gerekir. Adetliyken nasıl zayıflanır diyorsanız, bu besinlerden mutlaka uzak durmalısınız. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri, konserve olarak satılan bakliyatlar, paketli ya da kutularda satılan kurabiyeler… sizin adet döneminde metabolizmanızı yavaşlatan ve kilo vermenizi durduran şeylere örnek olup, onlardan uzak durmanız gerekmektedir.

■ Adetliyken nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de iştahı kesmek ve metabolizmayı hızlandırmak adına tarçınlı su içmektir. Böylece rahatlıkla şeker krizlerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu noktada uygulamanız gereken tariften şu şekilde söz edebiliriz:

* 5 bardak sıcak su
* 1 fındık büyüklüğünde taze zencefil
* 2 çubuk tarçın
* 1 dilim limon

Bu malzemeleri şu şekilde kullanıma hazır hale getirmelisiniz: sıcak suyun içerisine malzemelerin tamamını atın ve 5 dakika kaynamalarını sağlayın. Ardından ocağın altını kapatıp, kaynattığınız karışımı demlenmeye bırakın. Daha sonra da süzerek, hazırlamış olduğunuz bu karışımı gün içerisinde için. Yarattığı etkiden memnun kalacaksınız.

■ Adetliyken nasıl zayıflanır sorusunun son yanıtı ise sağlıklı tarifler deneyerek tatlı krizlerinizi bastırmaya yönelik. Bu dönemde açık olan iştahınız ve tatlı krizlerinizin sizi sağlıksız ve paketli yiyeceklere yöneltmesini önlemek adına meyvelerden hazırlanan tarifleri deneyebilirsiniz. Muz, şeftali,bal, tarçın, kakao… kullanabileceğiniz malzemeler arasında yer alan sağlıklı isimlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.