Zayıflama Yolları

Antidepresan Kullanırken Nasıl Zayıflanır?

Antidepresan kullanırken nasıl zayıflanır, günümüzde pek çok insan tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Ne yazık ki çağımızda, düşük miligramlı da olsa antidepresan kullanmayan insan sayısı oldukça azdır. Bazıları uykusuzluktan, bazıları stresten… herkesin antidepresan ilaç kullanmasını gerektiren bir neden bulunabilir ve bu ilaçlar sadece Psikiyatristler tarafından değil, diğer branş doktorları tarafından da reçete edilmekte; fiziksel bir sebebi bulunmayan problemlere çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle antidepresan kullanırken nasıl zayıflanır ve antidepresan kullanırken nasıl kilo verilir sorularının yanıtları, kilo problemi olan ya da ilaçlara bağlı olarak oluşan herkes tarafından merak edilmektedir.

Antidepresanlar hastalara, depresyonda olmaları halinde doktorları tarafından verilirse doğru kullanım amacına ulaşılmış olur. Ancak sadece kilo aldırdığı ya da zayıflattığı düşüncesi ile eczanelerden zayıflatan sakinleştirici antidepresanlar; ya da kilo aldıran antidepresanlar talep edilmektedir. Basit üzüntülerin dahi depresyon olarak nitelendirilip antidepresan kullanımı yine söz konusu olabilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki bu ilaçlar herkeste farklı sonuçlara gebe olmakta, zaman zaman doktor tarafından verilmeleri halinde dahi çift görme, uyku hali, araç kullanırken dikkat dağınıklığı gibi yan etkilere sebep olmaktadırlar. Dolayısı ile ruh hali üzerinde etkili bu ilaçların bilinçsiz kullanımından kesinlikle kaçılmalı, antidepresan kullanırken nasıl zayıflanır sorusunun yanıtları sadece doktor tarafından reçete edilen antidepresanların kilo aldırması halinde aranmalıdır.

Antidepresan Kullanırken Kilo Alınır Mı?

Her antidepresanın kendine özgü bir etki şekli bulunduğu gibi, her insanın da kullandığı antidepresanlardan etkilenme hali birbirinden farklı olabilir. Genellikle insanlar, canları sıkkın olduğunda ya da üzgün olduklarında kendilerini yemeğe verirler. Antidepresanların da iştah açıcı etkileri bulunabilmektedir. Ancak bazı ilaçların da hormonlar üzerinde etkisi bulunmaktadır. İştah açmasalar dahi kilo aldırabilirler. Dolayısı ile eğer kilo probleminiz varsa, size antidepresan yazacak olan doktorunuza kilo aldırmayan bir ilaç yazması talebinde bulunabilirsiniz. Bunun yanında, ilacın iştahınızı açtığını düşündüğünüzde kendi kendinize engel olabilir ya da yine doktorunuzdan ilaç talebinde bulunabilirsiniz. Ancak psikolojik problemler için verilen ilaçların sıklıkla değiştirilmesinin iyi sonuçlar vermeyeceğini de unutmamalısınız.

Antidepresan Kullanırken Zayıflanır Mı?

Her ilaçta olduğu gibi antidepresanlar arasında da farklı etken maddelerden söz edilebilir. Bu etken maddelerden bazıları iştah kesici etki göstermektedir. Bununla birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, keyifsizlik de yeme isteğinin önüne geçer ve dolayısı ile zayıflama durumu gündeme gelir. Ancak hiç yemek yemeden zayıflamanın sağlık açısından ne kadar doğru olduğu tartışma konusudur. Bununla birlikte, zayıflığın sağlığınız açısından problem yaratacağını düşünüyorsanız doktorunuza, zayıflatan antidepresan yazmaması konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Peki antidepresan kullanırken nasıl zayıflanır? Aslında pek çok kişi tarafından merak edilen konu budur. Öncelikle, daha önce de belirttiğimiz şeyi bir kere daha hatırlatalım: antidepresan ilaçları sadece zayıflamak için kesinlikle kullanmamalısınız. Ancak eğer illa ki psikolojik problemleriniz dolayısı ile bu ilaçları tüketmeniz gerekiyorsa, o zaman doktorunuzdan zayıflatan antidepresan talebinde bulunabilirsiniz. Bir de antidepresan kullanırken nasıl kilo verilir sorusunun yanıtları arasında yer alan, bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Antidepresan Kullanırken Nasıl Kilo Verilir?

■ Öncelikli olarak her antidepresanın kilo aldırmadığını aklınıza yazın. Siz herkesten farklı bir biyolojik yapıya sahipsiniz. Dolayısı ile ilaç sizin üzerinizde farklı etkiler gösterebilir. Siz doktorunuz tarafından reçete edilen ilacı doğru şekliyle kullanarak ruh halinizi ve psikolojik durumunuzu iyileştirmeye bakın.

■ Kullandığınız antidepresanın kilo aldırıcı etkisi olabilir. Ancak siz nasıl zayıflanır diyorsanız, oturup ilacın size kilo aldırmasını bekleyecek değilsiniz. Yeme ve içmenize dikkat ettiğiniz sürece hiç bir ilacın size zorla kilo aldırma özelliği bulunmamaktadır; tabi direkt olarak hormonlarınıza etki etmiyorsa…

■ İlacı bir süre kullanmaya devam ettiğinizde ruh haliniz düzelmeye başlayacak ve bunun sonrasında pek çok şeye yeniden ilgi duymaya başlayacaksınız ki bunlar arasında yemek yemek de yer almaktadır. Bu noktaya dikkat ederek ilgi yönünüzü farklı bir konuya odaklayabilir ve ilacın size kilo aldırmasına fırsat vermemiş olursunuz.

■ Kullanacağınız ilacın ağırlık derecesine göre ilk bir kaç gün kendinizi bitkin; hatta baygın gibi hissedebilirsiniz. Bu etkiyi üzerinizden atmaya çalışmak yerine kendinize ilaca alışmak için izin verin ve gerektiği kadar dinlenin. Bu süreçte zaten bir şey yemek de istemeyeceksiniz. Dolayısı ile zayıflamanıza da katkı sağlamış olacaktır.

■ İlacın etkisini arttırmaya başladığı zaman itibari ile normal yaşamınıza dönebilir, sağlıklı beslenerek fiziksel aktivitelerinizi arttırabilirsiniz. Böylece hem kilo almanızı önlemiş olursunuz; hem de bu yaşam şekli size kendinizi daha iyi hissettirerek ruh halinizin düzelmesine katkıda bulunur.

■ Antidepresan kullanırken nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de güne erken başlamanızın gerekliliğidir. Kalkıp sabah sporunuzu yapar, sonrasında öğünlerinizi atlamadan tüketir ve gün içerisinde 2.5 litre suyunuzu içerseniz, sadece bu ilaçları kullanırken değil, genel anlamda da zayıflamış olursunuz.

■ Antidepresan kullanırken nasıl zayıflanır sorusunun son yanıtı ise doktorunuza danışarak, ilacınızla etkileşimi bulunmaması halinde zayıflamaya yardımcı bitki çaylarını kullanmaktır. Bu noktada günde 2 fincan yeşil çay ve yatmadan önce içeceğiniz bir fincan Melisa çayı çok işinize yarar. Kilo kontrolü size kendinizi daha iyi de hissettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.