İdeal Kilo

İdeal Kilo Nasıl Korunur?

İdeal kilo nasıl korunur sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmekle birlikte, ilk olarak korumak istediğiniz ideal kiloya gelmenizin gerekliliği büyük önem arz etmektedir. Genel olarak bakıldığında ideal kiloyu korumak zor değildir. Sadece bir kaç püf noktanın bilinmesi ve uygulamasının yaşam tarzı haline getirilmesi gerekir. Peki ideal kilo nasıl korunur? Yaşam tarzı haline getirilmesi gereken şeyler nelerdir?

İdeal Kiloyu Korumak İçin Yapılması Gerekenler

■ Hedef ideal kiloyu korumak ise işe ilk olarak bu kiloya gelmek için yapılan diyet sırasında başlamak gerekir. Her şeyin öncesinde unutmamalısınız ki beyninize, ideal kiloya ulaşmak için diyet yaptığınız mesajını kodlamamalısınız. Aksi halde beyniniz mesajı kodlar ve siz ideal kiloya geldiğinizde eski ve olumsuz alışkanlıklarına geri döner. Dolayısı ile beyninize verdiğiniz mesaj ideal kiloyu korumak üzerine olmalı. Sevdiğiniz besinlerden çok da uzak kalmamalısınız, aksi halde diyetinizin sonunda o besinleri eskisinden de çok tüketmek istersiniz. Kalorisi yüksek olsa dahi sevdiğiniz besinleri diyetinize mutlaka ekleyin. Ayrıca çok düşük enerjili diyetler yaparsanız da vücudunuzun enerjiye gereksinimi artar ve bir süre sonra önüne geçemezsiniz. Düşük kalorili, şok diyetlerden uzak durun.

■ İdeal kilo nasıl korunur sorusunun bir diğer önemli yanıtı da uyku düzenini iyi ayarlamaktır. Düzenli ve kaliteli uyuyan bireylerin beslenme alışkanlıkları da sağlıklı ve düzenli olur. Dolayısı ile gece 12 – 1 gibi yatıp, sabah 6 – 8 aralığında kalkmayı kendinize amaç edinin.

■ Ne kadar fazla hareket ederseniz, o kadar çok enerji harcarsınız. Bunun için çok önemli ya da ağır egzersizler yapmak zorunda değilsiniz. İdeal kiloyu korumak için elinizden geldiğince çok hareket edin.

■ İdeal kilo nasıl korunur diyorsanız, mutlaka akşam yemeğini uyumadan en az 5 – 6 saat önce yiyin. Bunun için uyku saatinizin belirli olması gerekmektedir. Elbette 5 – 6 saat aç kalmak kan şekeri seviyenizin düşmesine neden olur. Dolayısı ile ara öğün de yapmalısınız. Ancak bu sırada meyve ya da ceviz, badem gibi sağlıklı seçimleri tercih etmeli ve onları da uyumadan en az 2.5 – 3 saat önce tüketmelisiniz.

■ İdeal kiloyu korumak için vitamin ve mineral değerlerinizi kontrol ettirin. Her birinin ideal kilo üzerinde önemli etkileri vardır. Örneğin bazı vitaminler metabolizma hızını arttırır. Bazı mineraller ise iştahı dengeler. Dolayısı ile vitamin ve mineral eksiği bırakmamaya özen gösterin.

İdeal Kiloyu Koruma Yöntemleri

■ İdeal kilo nasıl korunur sorusunun bir diğer yanıtı da vücudu proteinden eksik bırakmamaktır. Proteinin kilo kontrolü üzerinde çok önemli etkileri vardır. Her şeyin öncesinde sindirimi yavaştır. Dolayısı ile midede uzun süre kalır ve tokluk hissini uzun süreli tutarak daha az kalori alımını; çünkü daha az yemeyi beraberinde getirir. Termik etkileri de bulunan proteinler dinlenme metabolizma hızını arttırarak daha fazla kalori yakılmasını da olanaklı hale getirirler. Fakat her şeyin fazlasının olduğu gibi fazla proteinin de zarar olduğunu ve yağa dönüşebileceğini unutmayın.

■ Arkadaş toplantılarında ve aile toplantılarında yemek yiyenler de ideal kiloyu korumak anlamında problem yaşarlar. Bu toplantılarda herkes, birbirine daha lezzetli şeyler yedirmek anlamında yarışa girer. Daha fazla çeşit yapmaya, daha emekli, ağır şeyler hazırlanmaya çalışılır. Ancak bu sayede o yemekleri yiyenler kalitesiz karbonhidrat ve şeker ile yüklenmiş olurlar. Tüketilen yağlardan ise söz etmiyoruz dahi. İdeal kilo nasıl korunur diyorsanız bu toplantıların yemeklerini sulu yemekler, ızgara et çeşitleri, bol salata ve mezelerle değiştirme kararı alın. Elde edeceğiniz sonuçlardan, grup olarak memnun kalacağınızın garantisini verebiliriz.

■ Ne sürekli şeker tüketmek, ne de yağ alımı size bir anda kilo aldırmaz. Ancak bu besinleri düzenli olarak çok tüketmek, ideal kiloyu korumak anlamında önünüze büyük bir engel olarak çıkar. Dolayısı ile gün içerisinde yiyeceklerinizi sabahtan belirleyin ve buna göre netleştirin. Ya da bir öğünde çok fazla yağ alımı gerçekleştirdiyseniz, bu plansız durumu, gün içerisinde tüketeceğiniz diğer öğünlerle dengeleyin. Ancak plansız durumları her gün yaşamak da sizin sağlık problemleri yaşamanıza neden olacaktır; bu detayı da kesinlikle unutmayın.

■ İdeal kilonun korunmasında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da çok fazla acıkmamanızın gerekliliğidir. Bunun için gerekiyorsa ara öğünler yapabilirsiniz. Aksi halde çok acıkan biri değilseniz ara öğün yapmanıza da gerek yoktur. Açlık, öğünlerin arasındaki sürenin uzaması dolayısı ile gerçekleşir ve bir sonraki öğünde daha fazla yemeye, dolayısı ile kalori almaya neden olur. Bu nedenle bu durumun önüne geçmeli, gerektiğinde sağlıklı ve düşük kalorili ara öğünler tercih etmelisiniz.

■ İdeal kilo nasıl korunur sorusunun son yanıtı ise lif alımınızı arttırmanızın gerekliliğidir. Lifli gıdalar tokluk sürenizi uzatır, tatlı krizlerinizin ve fazla yemenizin önüne geçerler. Dolayısı ile sofralarınızdan sebzeleri, tahılları ve baklagilleri eksik etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.