Zayıflama Yolları

Diyet Yapmadan Kilo Verme

Hepimizin hayatı zor, yoğun ve hiç birimiz de maddi olarak çok rahat para harcayabilecek durumda olduğumuzu söyleyemeyiz. Hal böyle olunca, zayıflamak bile zor geliyor. Fazla kilolarla pek çoğumuzun başı dertte, ama ne diyet yapmaya; ne de egzersize yanaşmak istemiyoruz. Hepimizin aklında şu soru. Diyet yapmadan nasıl zayıflanır? Aslında, hem diyet yapmadan zayıflama, hem de diyet yapmadan kilo vermemiz mümkün. Hem de, elde edebileceğimiz sonuçlar, diyet yaparak elde ettiğimiz sonuçlardan çok daha kalıcı olabilir. Yapmamız gereken tek şey ise yaşam tarzımızda küçük bazı değişimlere gitmek. İşte o değişimleri şimdi sizlere aktaracağız.

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır?

■ Diyet yapmadan zayıflama için, uyulması gereken ilk kural: düzenli uykunun uyunması gerektiğidir. Uykusuzluk, kortizol ve insülin seviyelerinde olması gerekenden farklı bir seyire neden olur. Fazla salgılanan kortizol kilo vermeyi zorlaştırabilir. Oysa ki uyku sürecindeki vücut hem dinlenir; hem de metabolizma ve sindirim sistemi çalışmasına devam ederek kilo verme sürecine katkıda bulunur. Bu nedenle mutlaka günde 6 – 8 saat arası uyumalısınız. Hem de bunu belli saatler çerçevesinde gerçekleştirmelisiniz.

■ Diyet yapmadan kilo vermeyi istiyorsanız, bunun için yediklerinizi nasıl yuttuğunuzun da büyük önemi olduğunu unutmamalısınız. Lokmalarınızı en az 35 kere çiğnerseniz, daha az yemek yiyerek sofradan kalkar; daha kısa sürede doyduğunuzu hissedersiniz. Böylece hem daha az kalori alır; hem de yediklerinizin kalorisini azaltmış olursunuz. Yapılan araştırmalar, daha çok çiğneyerek yutulan şeylerin zayıflamaya katkısının daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

■ Diyet yapmadan nasıl zayıflanır sorusunun bir diğer yanıtı da, yemekleri ya da ara öğünleri yediğiniz tabak ve kaselerin küçük olmasının gerekliliğidir. Böylece porsiyon kontrolü yapmış olursunuz. Bununla birlikte, diyet yaparak yiyeceğiniz şeyleri tane ya da gram ile sınorlandırmak durumunda kalmazsınız. Zaten tabağınız ya da kaseniz küçük olduğu için fazla almayacaktır. Ara öğünleri de kesinlikle atlamamanız gerektiğini belirtelim. Metabolizmanız ancak bu şekilde daha hızlı çalışacaktır. Ve siz acıkmadığınız için de gün içerisinde gereksiz kalori almamış olursunuz.

■ Ağır yemeklerin en az yarım saat öncesinde meyve tüketin. Vücudunuz meyveleri hızlı bir şekilde sindirecektir. Böylece yemek sırasında kendinizi tok hissedeceğiniz için daha az yemek yer, daha az kalori alırsınız. Bu yöntemi ağır yemekler ve kalorisi bol yiyeceklerin öncesinde uygularsanız, kilo alma konusunda önemli bir aşama kaydedeceğinizi de belirtmeliyiz.

■ Diyet yapmadan kilo vermeyi isteyenler için yeşil çay, kelimenin tam anlamı ile bir mucizedir. Günde bir bardak yeşil çay içerek, hem haftada 400 kalori fazladan yakabilir; hem de vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz. Bununla birlikte yağ yakımına da katkısı bulunan yeşil çay, sağlıklı yaşamın anahtarı niteliğindedir. Bu nedenledir ki yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirin.

Diyet yapmadan zayıflama hedefini koyarken şunu da unutmayın: önemli olan sağlıklı olmak ve ideal kiloda kalmaktır. Tüm bu davranışları alışkanlık haline getirebilir ve böylece ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.