Zayıflama Yolları

Kışın Nasıl Zayıflanır?

Pek çok kişi, yaz aylarında verdiği kiloları kış aylarında, giydiği kalın giysilerin altında gizleme rahatlığı ile geri almakta ve kış sonunda da tekrar verme telaşına düşmektedir. Peki kışın nasıl zayıflanır? Aslında kışın zayıflamanın püf noktalarını bilirseniz, fiziğinizi soğuk havalarda da güzel gösterebilir ve yaza girerken telaşa kapılarak zorlu diyet ve egzersizler yapmaktan kurtulabilirsiniz. O halde kışın zayıflama yöntemlerini gözden geçirmemiz ve öğrendiklerimizi uygulamamız gerekiyor.

Kışın Nasıl Zayıflanır?

■ Pek çok kişi, light ürünler tüketerek, kalorisiz şeyler yediği düşüncesine kapılır. Bu düşünce nedeni ile de daha fazla yer. Nasıl olsa kilo aldırmıyor mu acaba bu light ürünler? Light ürünlerin ne olduğuna kısaca göz atarsak, sütü ele alalım: light süt, light olmayan süte göre %50 daha az yağlıdır. Bu kalorisinin olmadığı ve dolayısı ile size kilo aldırmadığı anlamına gelmez. O halde, kışın zayıflamanın püf noktalarından ilki, light ürünleri de dikkatli ve ölçülü tüketmektir. Artık, onların da kalorisi olduğunu biliyorsunuz.

■ Kışın zayıflama yöntemlerinden bir diğeri de, tek besin ile öğünleri geçiştirmemenin gerekliliğidir. Diyelim ki öğle yemeğinde barbunya yemeğiniz var. Sadece onu yemek sizi zayıflatmaz. Yanında salata, yoğurt gibi destekleyici yiyecekler de tüketmelisiniz. Ya da ızgara köfteyi tek başına değil; yoğurt ya da bir porsiyon meyve ile yemelisiniz. Bu sayede metabolizmanız daha hızlı çalışır ve siz daha kolay zayıflarsınız.

■ Kışın zayıflamanın püf noktalarından bir diğeri de ekmek tüketmektir… Şaşırdınız değil mi? Pek çok kişi, diyet yaparken hayatından ekmeği çıkartması gerektiğini düşünür. Beyaz ekmek değil, ama tam tahıllı ekmek tüketmek ise aslında zorunludur. Ama sadece bir öğünde ve sadece bir dilim olmak kaydı ile… Ekmek, içeriğindeki lif dolayısı ile, zayıflamanıza yönelik olarak metabolizmanızı hızlandırma görevi üstlenmektedir. Önemli olan, onu bilinçli tüketmektir.

■ Tatlı krizlerini önlemek için, şekerli olmaları dolayısı ile meyve tüketebilirsiniz. Özellikle içeriğinde C vitamini bulunduran portakal, mandalina ve greyfurt bu anlamda iyi tercihlerdir. Sadece kışın zayıflama yöntemleri arasında değil, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirme görevinde de etkilidirler. Ama şu da bir gerçek ki, her şeyin fazlası gibi meyvenin de fazla tüketilmesi zararlıdır. Ayrıca, greyfurtu, ilaç içiyorsanız, doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

■ Kışın nasıl zayıflanır sorusunun son yanıtı ise yemekleriniz arasında çok fazla zaman olmamasına dikkat etmenizin gerekliliğidir. Akşam yemeğini 19:00’dan sonra yememeli; ama 21:30 gibi bir ara öğün yapmalısınız. Diyet listelerinde; bu ara öğünde nelerin olması gerektiği yazmaktadır. Ancak uzun süre ara vererek yemek yememek, metabolizmanızı yavaşlatmaktan ve size kilo aldırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.