Neden Zayıflayamıyorum

Neden Zayıflanmaz?

Neden zayıflanmaz, su içse dahi yaradığını düşünen ve nasıl zayıflanır diyen pek çok kişi tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Neden kilo veremiyorum diyor; ancak kilo vermek için de diyet ve egzersizlerinizin tamamını doğru bir şekilde yapıyorsanız bir yerlerde eksiklik var demektir. Çünkü su yarasa yarasa zayıflamaya yarar. Çünkü suyun kalorisi yoktur. İnsana kendini tok hissettirir, metabolizmayı hızlandırır, sağlık için yararlıdır… Madem öyle neden zayıflanmaz? Neden kilo veremiyorum, nasıl zayıflanır sorularının yanıtları arasında nelerden söz edilebilir? İşte yanıtlarımız:

Neden Kilo Veremiyorum?

■ Neden zayıflanmaz dediğiniz noktada, zayıflamak için neler yaptığınızı düşünün. Aç kalarak zayıflamaya çalışıyorsanız yanlış yoldasınız demektir örneğin. Öğle yemeğinden sonra ve akşam yemeğinden önce, ara öğün yapmazsanız, öğle ile akşam arasında çok uzun bir zaman olduğu için acıkır ve akşam yemeğinde çok fazla yersiniz. Bu durum size kalori olarak geri dönüş yapar ve yatana kadar da yediklerinizi sindiremediğiniz anda kilo almaya başlarsınız. Öğle ile akşam arasındaki ikindi öğününde de genellikle bisküvi, poğaça gibi şeyler tüketilir ve bu yiyeceklerin içeriklerinde bulunan şeker de kana karışarak hemen yağa dönüşür. Dolayısı ile neden kilo veremiyorum diyorsanız, ilk olarak neyi yanlış yaptığınızı düşünmelisiniz. Bu süreçte ne aç kalın; ne de yanlış beslenin…

Ana öğünlerin arasında mutlaka ara öğünler tüketin. Fakat bu ara öğünlerde yemek üzere yanınızda her zaman hafif atıştırmalıklar bulundurun. Kuruyemişler ve kuru meyveler, ayran, yoğurt ya da bitki çayları, kalorileri düşük; ama sizi bir sonraki öğüne kadar acıktırmayacak, dolayısı ile daha az yemenizi destekleyecek besinler arasında yer almaktadırlar. Nasıl zayıflanır dediğiniz noktalarda bu besinler sizin atıştırmalık arkadaşlarınız listesinde yer alabilirler.

■ Neden kilo veremiyorum şeklinde bir sorunuz varsa bunun yanıtı için kendinize dönün: Her istediğinizde bir şeyler yiyebiliyor musunuz? Örneğin, biri size ikram etti diye tatlı, börek, anneniz yapmış diye mantı, fiyatı uygun diye simit… Bunların her birinin kendine göre kalorisi var biliyorsunuz değil mi? Buna ek olarak, aslında iştahınızın sürekli açık olmasının başka bir nedeni de zaten sürekli bir şeyler atıştırıyor olmanız ve kan şekerinizin sürekli dalgalanması. Ani yükselen kan şekeri ani de düşer. Bu nedenle gereğinden fazla kalori alır ve kilo veremez; aksine kilo alırsınız. Bu nedenle, hormonlarınızın kontrolü ve size uygun bir diyet programı için zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

Neden Zayıflayamıyorum?

■ Neden zayıflanmaz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de akşam yemeğinden sonra, kendimize engel olamayıp bir şeyler atıştırmak. Akşam yemeğinden sonra, düşük olan kan şekerini dengelemek için meyve yiyebilir; ya da süt içebilirsiniz… Ama sadece bu kadar. Aksi halde aldığınız fazladan kalorileri gece sindiremeyeceğiniz için kilo alırsınız. Bu soruna engel olmak için sabah güne dengeli bir kahvaltı ile başlayıp, ardından da ara ve ana öğünleri atlamamalısınız. Akşam da yemek sonrasında meyve yer ya da süt tüketirseniz, bu sorununuzu geçiştirebilirsiniz.

■ Zayıflayamamanızın nedenlerinden bir diğeri de ara öğünleri abartmak. Baştan beri sık sık yemeniz gerektiğinden söz ediyoruz. Ana öğünlerin arasında ara öğünler yerseniz hem metabolizmanız hızlanır; hem de kan şekeriniz dengelenir. Dolayısı ile bir sonraki öğünde daha az yemek yer, daha az kalori alırsınız. Ama bu, çok fazla yemeniz gereken bir ara öğün anlamına gelmesin. Bir tane mevsim meyvesi ya da çiğ kuru yemişler, ara öğünler için oldukça ideal seçimler olacaktır.

■ Kalsiyum bakımından yeterli beslenerek, yağ yakımını hızlandırabilir ve daha kolay kilo verebilirsiniz. Bu nedenle koyu yeşil yapraklı sebzeler ve süt ürünlerini tercih etmeli, bol tüketmelisiniz. Ama şu noktayı da unutmayın: Süt ürünlerinin içeriğinde bol miktarda yağ bulunmaktadır. Az yağlı olanlarını almanız önemlidir. Kalsiyum eksikliği, neden kilo veremiyorum sorunuzun yanıtı olabilir.

■ Protein bakımından da yeterli beslenmelisiniz. Bu sayede hem kas yapımınız sağlanır, hem de daha fazla kalori harcayarak yediklerinizi sindirirsiniz. Karbonhidratlar için aynı durum söz konusu olmayabilir. Bu nedenle balık, et, süt, peynir, yumurta gibi besinlerle günlük besin ihtiyacınızın %20’sini karşılamalısınız.

Tüm bu hususlara dikkat eder ve gün içerisinde yeterince hareket ederseniz, sizin için artık, neden zayıflanmaz şeklinde bir soru kalmayacaktır. O halde hemen işe koyulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.