Zayıflatan Yiyecekler

Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir?

tok tutan yiyecekler listesiBu yazımızda, zayıflamak isteyen okurlarımızın sürekli sordukları sorulardan bir tanesi olan: tok tutan yiyecekler hangileridir’e yanıt vermeye çalışacağız. Tok tutan yiyecekler; ve tok tutan yiyecekler listesini öğrendiğinizde, acıkmayı önlemek için tüketimlerini gerçekleştirebilecek, ve dolayısı ile, diyetinize engel fazladan kalori alımının önüne geçmiş olacaksınız. O halde hemen bilgilerimizi aktarmaya başlayalım…

Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir?

• Yulaf: Tok tutan yiyecekler listesinin ilk sıralarında yer alan yulaf, üç kaşık tüketildiğinde, bir dilim ekmek tüketilmiş gibi kalori alınır. Ancak yulafın içeriğinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu lif, sindirimin yavaş gerçekleşmesini sağladığı için, acıkmayı önler. Bununla da kalmaz. Yulaf midede şişer; ve çabuk doymanıza neden olur. Tüketmek için süt, ya da yoğurtla karıştırabilir, isterseniz içerisine meyve dilimleri ilave edebilirsiniz.

• Yumurta: Protein içeriği oldukça zengin olan yumurtayı, sabah kahvaltısında haşlamak sureti ile bir tane tüketirseniz, gün içerisinde, her zamankinden daha az açlık hissedersiniz. Bu sayede, besleyici, özellikle B vitamini bakımından zengin bir yiyecek tüketmiş olacağınızı da hatırlatalım.

• Peynir: Protein içeriği oldukça yüksek olan peynir de tok tutan yiyecekler arasında yer alır. Ancak, peynirin bu etkisinden yararlanmak için mutlaka az yağlı olanlarını tüketmeniz gerekmektedir. Peynirin yağ oranı arttıkça, tok tutma özelliği azalmaktadır.

• Yoğurt: Tok tutan yiyecekler arasında peynir ile aynı özelliklere sahip olan yoğurt için bir avantaj da iştah kesici etkisidir. Yağsız olanlarını tüketmeniz, tok tutma etkisinden yararlanmanız adına önerilmektedir.

• Badem: Protein bakımından zengin içeriği bulunan, lifli yapısı ile tokluk hissini destekleyen badem, çiğnemesi uzun sürdiği için çok kısa sürede tüketilemez, ve zaten içeriğinde yüksek miktarda yağ bulunduğu için çok fazla tüketilmesi de önerilmemektedir.

• Kırmızı Et: Protein içeriği yüksek olan kırmızı et de tok tutma özelliğine sahiptir. Ve peynir; ve yoğurtta olduğu gibi az yağlı, ya da yağsız olanların tüketilmesi gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak kırmızı etin yağ yakıcı özelliği de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.