Zayıflatan Yiyecekler

Yapay Tatlandırıcılar Kilo Verdirir Mi?

yapay tatlandırıcılar zayıflatırmıBu yazımızda, özellikle nasıl zayıflanır diyen, ve zayıflamak adına light ürünlere; ve yapay tatlandırıcılara yönelen okurlarımız için, light ürünler kilo verdirir mi, light ürünler zayıflatır mı, yapay tatlandırıcılar zayıflatırmı gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Çünkü pek çok kişinin, bu anlamda bir yanılgıya düştüğünü görüyoruz. Denize düşen yılana sarılır belki; ama dikkat…

Light Ürünler Kilo Verdirir Mi?
Light Ürünler Zayıflatır Mı?

Nasıl zayıflanır diyen, ve diyet yapamayan okurlarımızın geneli, alışveriş merkezlerine giderek, light süt, yoğurt, meyveli yoğurt, ya da mısır gevreği alıyor. Karınlarını bu ürünlerle doyuruyor, ve sonrasında da kilo verip zayıflayamadıklarından şikayet ediyorlar. Aslında bu gayet doğal bir durum… Light ürünlerin amacı zayıflatmak değil, bazı sağlık sorunlarına engel olmak… Bu nedenle, kişilerin aklındaki yanlış algı, onların, light ürün kullanarak kilo almalarına neden oluyor…

Light ürün demek, kalorisi düşük ürün demek değildir. Light ürün, kilo aldırmayan, zayıflatan ürün demek değildir… Light ürün, içeriğindeki yağ oranı düşük olan üründür… Ancak siz, light ürünün kilo aldırmadığı düşüncesi ile, tükettiğiniz diğer ürünlere göre onu daha fazla tüketirsiniz. Aldığınız kalori miktarı normalden daha fazla olur; çünkü fazla tüketmişsinizdir. Ve sonuçta kilo alırsınız… Sizce bu normal mi, anormal mi bir durumdur?

Kalp, kolesterol, diyabet… gibi sağlık sorunları olan kişilerin light ürünlere yönelmeleri gerekmektedir. Bu anlamda, zayıflamak isteyen kişilerin, light ürün tüketmelerinin tek avantajı, daha az yağ miktarı almalarıdır. Bunun haricinde, kilo vermeye hiç bir katkısı bulunmadığının altını bir kere daha çizmek isteriz.

Yapay Tatlandırıcılar Zayıflatırmı?

Yine nasıl zayıflanır diyen, ve şeker tüketmekten vazgeçemeyen okurlarımız, zayıflamak, ve aynı zamanda şekerden vazgeçmemek için yapay tatlandırıcılara yöneliyorlar. Yapay tatlandırıcılar da zayıflamak isteyenler için değil, diyabrt hastaları için olduğundan dolayı, bu yöntem de zayıflamak adına işe yaramıyor. Hatta diyabet hastalarının bile yapay tatlandırıcı kullanmalarının şart olmadığını belirtelim. Şekersiz kahve, ve çay içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, sağlığınıza zarar dahi verebilme ihtimali olan bu ürünlere bağımlı yaşamak durumunda kalmazsınız.

Kısacası, zayıflamak istiyorsanız, ne light ürünlere, ne de yapay tatlandırıcılara bel bağlamamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.