İdeal Kilo

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

İdeal kiloya nasıl ulaşılır, güzel görünmeyi, fit olmayı ve sağlıklı yaşamı kendine amaç edinen herkesin sorduğu, hedefe ulaşmak adına çaba sarf ettiği ve başaramayan pek çok kişinin depresyona girdiği bir soru. Aslında ideal kiloya nasıl ulaşırım diyen bir kişinin haftalarca, kendini yoracak çabalar içerisine girmesine gerek yok. Bunun tam aksine, ideal kiloya ulaşmak için ne yapmalıyım diyen birinin uyması gereken kurallar oldukça basit. Peki bu kurallar arasında neler var? İşte ideal kiloya nasıl ulaşılır sorusunun yanıtları…

İdeal kiloya nasıl ulaşırım?

■ İlk işiniz yemek yeme şeklinizi ideal kiloya ulaşabilecek şekilde düzenlemek olsun. Bunun için beyninize tokluk sinyallerinin, siz yemeğe başladıktan 20 dakika sonra gittiğini aklınızda tutun. Yani siz o 20 dakika içerisinde ne yerseniz yiyin, doyacaksınız. Dolayısı ile hedefiniz ideal kiloya ulaşmak ise az yemelisiniz. Lokmalar arasında çatal, kaşık ve bıçağınızı masanın üstüne bırakın ve lokmaları çok iyi çiğneyin. Tabağınızdaki yemeği 20 dakikada bitirebilecek yavaşlığı edinin.

■ İdeal kiloya nasıl ulaşılır dediğiniz noktada pilav, makarna ve börek gibi yiyeceklerin miktarını olabildiğince küçültmeniz gerektiğini unutmayın. Bu yiyecekler size karnınızı doymuş gibi hissettirip, kısa zaman içerisinde daha çok acıkarak daha fazla yemek yeme hissi yaratacaktır. Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan pilav, makarna ya da börek gibi unlu mamullerden uzak durmanın zor olduğunu biliyoruz. Ancak en azından porsiyonlarınızı küçültün. Büyük bir tabağa az bir pilav almak yerine, küçük bir tabağa pilav doldurun. Önce gözünüz doysun; ardından karnınız da doyacaktır.

■ Gün içerisinde en az 2 – 3 litre su için. Su sadece ideal kiloya nasıl ulaşırım diyenlerin değil, kendisine sağlıklı yaşamı amaç edinenlerin de hayat kaynağıdır. Açlık hissettiğinizde önce su içip, 10 dakika bekleyin. Suyun tok tutma özelliği vardır, hem bu ihtimali denemiş ve daha az kalori alma olasılığını yakalamış olursunuz; hem de su ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Gözünüzün önünde su şişeniz mutlaka bulunsun. Bardağa su doldurmakla da uğraşmayın; şişe size ait olsun. Kapağı açın, için ve kapağı yeniden kapatın. Bu uygulama tembeller tarafından dahi kolayca sağlanabilir.

■ Türk insanı genel olarak sinirlendiği, depresyona girdiği, sıkıldığı, yalnız kaldığı… zamanlarda kendini yemeğe verir. Siz de bu grupta yer alıyorsanız sıkıntı etmeyin; problem sizde değil. Ancak ideal kiloya nasıl ulaşılır diyorsanız bu hatayı yapmaktan kaçınmalısınız. İstenmeyen duygu durumlarını yaşadığınız zamanlarda yemek yemek isterseniz, bunun yerine yürüyüş yapmayı ya da dans etmeyi tercih edin. Kendinizi daha iyi hissedecek ve stresinizin azaldığını göreceksiniz. Ayrıca gereksiz kalori alımının da önüne geçmiş olacaksınız.

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım?

■ İçeriğinde posa bulunan yiyecekler, ideal kiloya nasıl ulaşılır diyenler için çok ideal. Bu nedenle öğünlerinizde mutlaka sebze yemekleri ve salata olsun. Buna ek olarak günde en az 3 – 5 porsiyon meyve tüketin. Ekmek seçimini tam buğday ya da çavdar ekmeğinden yana kullanın. Haftada 1 – 3 kez kuru baklagiller tüketin. İçeriğinde lif bulunan yiyecekler sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlarken, size de uzun süreli tokluk hissi oluşturur.

■ İdeal kiloya ulaşmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarından bir diğeri de yemekleri zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlarla yapmanın gerekliliğidir. Hayvansal yağlar doymuş yağlar grubunda yer almaları dolayısı ile hem tansiyon; hem de kolesterolü yükseltme riski arz eder. Buna ek olarak kilo aldırırlar. Muhtemelen bunu istemezsiniz.

■ İçeceklerin çok fazla kalorisi olmadığını düşünen ve şekersiz içecek tüketemeyenler, ideal kiloya ulaşmak adına önemli bir engele takılmış olurlar. Bu durumun aksine en iyi içeceğin su olduğunu ve hiç kalorisinin bulunmadığını hatırlatırız. Bunun yanında ideal kiloya nasıl ulaşırım diyorsanız yeşil çay, soğuk, kremasız ve şekersiz kahve tüketebilir ya da ev yapımı limonatayı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

■ İdeal kiloya nasıl ulaşırım demeye hala devam ediyorsanız, bir diğer püf noktanız da tatlı krizinizin tuttuğu zamanlarda meyve yemenizin gerekliliğidir. Mevsim meyvelerinden oluşan bir tabak hazırlarsanız, en hafif tatlıdan bile daha az kalori alabilir ve tatlının aksine daha fazla yiyebilirsiniz.

■ Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu muhtemelen daha önce çok duydunuz; ama bir de bizden duymuş olun. Akşam yemeğinin sonrasında uzun saatler süren açlığın sonudur kahvaltı. Doğru besinlerle güne başlarsanız, gün içerisinde yapacağınız işlere yönelik motivasyonunuz da daha yüksek olmuş olur. Ayrıca yapılan çalışmalar, kahvaltı yapmayan ya da yanlış yapan kişilerin daha obez olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

■ İdeal kiloya nasıl ulaşılır sorusunun son yanıtı ise öğün atlamamanızın gerekliliği; hatta 6 – 8 öğün yemenizin önemidir. Bunların 3’ü ana öğün; diğerleri ise ara öğünlerdir. Yemeklerin arasını uzun tutmazsanız kan şekeri düzensizliği ile karşılaşmazsınız ve bu da size bir sonraki öğünde gereksiz yeme isteği doğurmamış olur. Dolayısı ile ara öğünlere kalorisi düşük; sağlıklı besinler serpiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.