600 Kalorilik Diyetler

600 Kalorilik Diyetle Haftada Kaç Kilo Verilir?

600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir? Nasıl zayıflanır diyenlerin, özellikle de hızlı zayıflamaya yönelik çaba sarf etmeyi amaçlayanların en merak ettiği sorular arasında yer almakta. Ancak şöyle bir problem olduğu unutulmamalı: 600 kalorilik diyet listesi, içeriğinde çok az besin bulundurduğu için sağlığa çok yararlı da değildir. Dolayısı ile çok da uzatmamak, abartmamak gerekir. Ve zaten 600 kalorilik diyet yapanların yorumlarına baktığımızda görürüz ki. verdikleri kiloları kısa zaman içerisinde geri almaları gibi bir durum söz konusudur. Çünkü 600 kalorilik diyet ile zayıflayanlar, aslında vücutlarından yağ değil su kaybederler. Nasıl zayıflanır sorusunun hedef yanıtı ise yağ kaybı yaşayarak, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamaktır.

600 Kalorilik Diyet Neye İyi Gelir?

600 kalorilik diyet listesinin sadece nasıl zayıflanır sorusuna yanıt oluşturacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir sorusunun yanında, aslında öncelikli olarak bu diyetin fayda ve zararları hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Düşük kalorili diyetlerin şok diyet olarak adlandırılmaları dolayısı ile kısa sürede zayıflattıkları doğrudur. Ancak çok sayıda zararlarının bulunabileceğini unutmamak gerekir ve dolayısı ile de 600 kalorilik diyet listesi uygulanmaya başlamadan önce mutlaka doktora danışılması önerilir. Ancak doktor kontrolünde yapılan 600 kalorilik diyetin faydaları da bulunmaktadır.

■ 600 kalorilik diyet listesinin Tip 2 diyabet hastalarına 8 hafta gibi uzun sürede yapılması halinde, bu diyetin uygulamaya başlanmasının 3. ayında, hastalarda diyabet hastalığının kalmadığı göze çarpmaktadır. Ancak bunu yapabilmek için hastaların Tip 2 diyabete bağlı olarak çok fazla kilo almış olmaları gerekir. Aksi halde yarar elde etmeye çalışırken hastaların sorunlarının daha fazla ağırlaşmasına da sebep olunabilir.

■ 600 kalorilik diyet listesi ya da herhangi bir düşük kalorili diyet listesinin uygulanması ile göğüs kanserinin önlenmesi ya da tedavisine katkı da sağlanabilmekte. Çünkü düşük kalorili diyetler, göğüs kanserine neden olan enzimlerin yağ ve glikozu metabolize etmesini de sağlıyor. Bu enzimlerin ne kadar fazla olursa, göğüs kanserini o derece önlediği İngiltere’de yapılan bir araştırma ile kanıtlanmış durumda.

■ 600 kalorilik diyet listesinin 50 yaş üstü kişiler tarafından uygulanmasının beyin sağlığını koruma adına önemli etkileri olduğu da yapılan araştırmalarla belgelenmiş durumda. Alzheimer ve demans riski, 600 kalorilik diyet yapanlarda, yapmayanlara göre daha yüksek.

600 Kalorilik Diyet Zararlı Mı?

600 kalorilik diyet yapanların yorumlarında, kısa zaman içerisinde verdikleri kiloları geri aldıklarını belirttiklerinden daha önce söz etmiştik. Bu durum, diğer tüm düşük kalorili diyetler gibi 600 kalorilik diyet listesinin de metabolizmayı yavaşlatmasından kaynaklanıyor. Bu yavaşlık, diyetin sona ermesi ve kişinin normal yemek düzenine geçmesinin sonrasında da devam ediyor. Bunun sonucunda da verilen kiloların hızlı bir şekilde geri alınması durumu ortaya çıkıyor.

600 kalorilik diyetin zararlarından bir diğeri de safra kesesinde taş oluşumunun gündeme gelmesi. Bu durum özellikle uzun süreli 600 kalorilik diyet yapanlarda göze çarpıyor.

600 Kalorilik Diyet Kaç Kilo Verdirir?

 

600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir sorusunun yanıtını sizlere şöyle bir matematiksel bilgiden söz ederek verelim: Bir kişinin sahip olduğu kiloyu koruması için 3000 kalorilik diyet yapması gerekmektedir. 600 kalorilik diyet ise aynı kişinin günde fazladan 2400 kalori yakacağı anlamına gelir. Bu durum 1 hafta boyunca devam ettiğinde, 600 kalorilik diyet yapanlar 2.5 kilo verirler. 1 ay boyunca devam edildiğinde 10 kilo verilir. Birde bu diyetin egzersizle desteklenmesi halinde verilen kilonun, nasıl zayıflanır diyenler için çok daha yüksek olacağını belirtmeden geçmemeliyiz.

600 Kalorilik Diyet Yapmak Zor Mu?

600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir sorusunun yanıtı herkese cazip gelmiş olabilir. Ancak düşük kalorili diyetleri zorlanmadan yapmak kolay değildir. Vücudunuz şekerden ve yediği abur cuburlardan kendini arındırırken, siz açlık krizlerine girebilirsiniz ve bununla da kalmayıp sinirli ve öfkeli tavırlar sergileyebilirsiniz. Kendinize neden bu işkenceyi yaptığınızı da soracağınız anlar elbette gelecektir. Fakat zaman geçtikçe pes etmez ve hedefinize odaklanırsanız, kısa zaman içerisinde duruma alışacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

600 kalorilik diyet listesi bir müddet sonra başta ağız kojusu olmak üzere vücut kokusuna da neden olabilir Bu durumlar genellikle kişilerde rahatsızlık hissine sebep olur ancak siz sıkıntı etmeyin; çünkü bu koku aslında vücudunuzdan toksinlerin atıldığının göstergesidir. Yanınızda şekersiz sakız bulundurup, kokuyu gidermesi için ondan yardım alabilirsiniz.

Safra kesesi taşlarının düşük kalorili diyetlerin uzun süre yapılması durumunda ortaya çıktığından söz etmiştik. Bu sorunun önüne geçebilmek adına sebze ve meyveleri olabildiğince çiğ ve kabuklu ya da en azından haşlayarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Böylece taş oluşumunun önüne geçebilmeniz daha kolay olacaktır.

600 kalorilik diyet listesi uygularken günde en az 2.5 litre su içmeli, diyet kahve ve sodalardan yararlanmalısınız ki bunların içeriğinde 0 ya da çok düşük kalori bulunmaktadır. Dolayısı ile nasıl zayıflanır dediğiniz noktada size önemli katkılar sağlayacaktır. Az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve balık tüketmek de sizin daha başarılı bir diyet uygulamanız yönünde en iyi yardımcılarınız olacaklardır.

600 Kalorilik Diyet Listesi

600 kalorilik diyet yapanlar günde 3 ana öğün beslenirler ve siz bu ana öğünlerde, biraz sonra vereceğimiz seçeneklerden istediğiniz herhangi birini tercih edebilirsiniz. Yani 600 kalorilik diyet ile kilo vermek ya da 600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir sorusunun güzel yanıtlarına ulaşmak için sürekli aynı besinleri tüketmek zorunda değilsiniz.

Kahvaltı Alternatifleri:

■ 1 fincan yeşil çay, 2 yumurta ile hazırlanmış omlet
■ 1 bardak yağsız ya da az yağlı süt, 1 bardak mısır gevreği

■ 2 tane haşlanmış yumurta, 1 fincan şekersiz siyah kahve
■ 1 kase yoğurt, 2 tane badem, 2 tane kuru kayısı

■ 1 fincan kahve ya da çay, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde tuzsuz ve yağsız peynir, 1 dilim kızarmış tam buğday ekmeği

■ 1fincan yeşil çay, 1 dilim diyet ekmeği, 1 tane haşlanmış yumurta, 3 tane zeytin.

Öğle Ve Akşam Yemeği Alternatifleri

■ 1 tane mevsim meyvesi, 1 kase sütlü mantar çorbası
■ 1 tane salatalık, 1 tane domates, 150 gram ton balığı konservesi
■ 1 porsiyon yeşillik, 1 avuç içi kadar yağsız, haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş tavuk göğsü
■ 50 gram haşlanıp süzülmüş brokoli, 1 orta boy haşlanmış patates
■ 1 kase yağsız yoğurt,1 porsiyon sebze yemeği
■ Yağsız yeşillik salatası, 1 porsiyon balık
■ 1 porsiyon kültür mantarı sotesi, 1 bardak ayran
■ 2 tane çeri domates, 1 tane salatalık, 1 porsiyon hindi göğsü

600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir sorusuna 2.5 kiloluk yanıt almak için, öğle yemeklerinizi sebze, akşam yemeklerinizi ise et ağırlıklı alternatiflerden seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.