Zayıflama Egzersizleri

Köprü Hareketi Zayıflatır Mı?

Köprü hareketi zayıflatır mı sorusunun yanıtı  pek çok kişi tarafından merak edilmekte olup, özellikle de nasıl zayıflanır diyenler konu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bacak, basen ve kalça bölgesini şekillendiren, aynı zamanda da stresi azaltıcı etkisi olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan köprü hareketi nasıl yapılır sorusunun farklı yanıtlarını ve köprü hareketi faydaları gibi, köprü hareketine dair bilmek istediğiniz her şeyi sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Köprü hareketi zayıflatır mı diyenler için öncelikli olarak, biraz önce de belirttiğimiz gibi bu hareketin basen, kalça ve bacakları şekillendirdiğini söyleyebiliriz. Söz konusu  şekillendirme, bölgelerde kasların artmasını olanaklı hale getirmesi dolayısı ile inceltme olarak  değerlendirilebilir ve dolayısı ile nasıl zayıflanır diyenler, köprü hareketinin bu  etkisinden yararlanabilirler. Özellikle de bölgesel zayıflamada basen, kalça ve bacak şekillendirmek isteyenlerin en hatırlı egzersizleri arasında olacaktır köprü hareketi.

Köprü Hareketi Faydaları

Köprü hareketi zayıflatır mı diyenler için bu hareketin zayıflama üzerindeki etkilerinden söz ettik. Ancak köprü hareketi faydaları sadece zayıflatıcı ya da şekillendirici etkileri ile sınırlı  değildir. Diğer etkileri gözden geçirecek olursak:

■ Selülitleri azaltma üzerinde önemli etkilere sahiptir.
■ Vücudun fit ve aynı zamanda sağlıklı görünmesini olanaklı hale getirir.

■ Köprü hareketi etkileri arasında stresi azaltma özelliği de vardır, bu etkiyi rahatlatıcı olması ile gerçekleştirir.
■ Varsa bel ağrısını giderir
■ Sindirim sisteminde bulunan problemlerin azalmasına  yardımcı olur.

■ Kondisyon gerektiren bir olarak bilinen köprü hareketi faydaları arasında kalçaların daha efektif kullanılmasını sağlamak yer almaktadır. Çünkü bu harekette kalçalar uzundur ve ağırlık topuklara verilmektedir.
■ Köprü hareketi nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında görebileceğiniz gibi, bu hareketin zorluk derecesi yapan kişiden kişiye değişmektedir. Köprü hareketi yapanların yapmayanlara göre daha dayanıklı, hızlı, esnek ve dengeli olduklarını söylemek  yanlış olmayacaktır.
■ Köprü hareketi faydalarından bir başkası ise kaslar arasındaki koordinasyonu arttırmasıdır. Bu sayede diğer egzersizlerin de daha kolay yapılması sağlanmış olup, sakatlanma riski azalır.

Köprü Hareketi Nasıl  Yapılır?

Nasıl zayıflanır diyen ve köprü hareketi zayıflatır mı diyerek bu hareketten medet umanlar, hareketin etkin sonuçları hakkında bilgi sahibi olduklarına göre, artık muhtemelen köprü hareketinin faydalarından yararlanacaklar. Siz de kendinizi o grupta görüyorsanız, hareketin zorluk derecelerini yavaş yavaş arttırmanız gerektiğini belirtelim. Aksi halde olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz ve sizin adınıza bunların yaşanmasını kesinlikle istemeyiz.

Yapabileceğiniz en basit köprü hareketi için şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

■ İlk olarak kendinize köprü hareketini rahatlıkla yapabileceğiniz bir mat edinip,  onu düz ve sert bir zemin üzerine serin.

■ Hazırlamış olduğunuz matın üzerine sırt üstü uzanın.

■ Ayak tabanlarınızın yere düz basmasını sağlayın.

■ Ayaklarınızı, kalçalarınızla aynı hizaya gelecek mesafede açın.

■ Ellerinizi ve kollarınızı iki yanınıza, düz bir şekilde yerleştirin.

■ Belinizi yavaşça yukarı doğru kaldırın ve aynı yavaşlıkta geri indirin.

■ Köprü hareketini yaparken en dikkat etmeniz gereken şey: belinizi yukarı kaldırıp ayağı  indirdiğiniz sırada kalça ve karın kaslarınızı olabildiğince sıkmanızın gerekliliğidir.
■ Başladığınız şekle geri döndükten sonra köprü hareketini yeniden, aynı yolu izleyerek uygulayabilirsiniz.

Köprü hareketi zayıflatır mı dediğiniz noktada, bu hareketin nasıl yapıldığını da öğrenmiş olabilirsiniz; ancak tıpkı  hareketin zorluk seviyesini  yavaşça arttırmanız  gerektiği gibi, tekrar sayısını da yavaşça arttırıp, ilerleyen dönemlerde 3 x 10 sete kadar çıkartabileceğinizi söyleyebiliriz.

Köprü hareketi yaparken beli kontrollü bir şekilde indirip kaldırmak, herhangi bir olası sakatlığın önüne geçmesi dolayısı ile çok önemlidir. Ayaklar, sırtın üst kısmı ve omuzlar ise belin indirilip kaldırılması sırasında kesinlikle yerlerinden  oynatılmamalıdırlar. Peki klasik köprü hareketi dışında, diğer köprü hareketi türleri nasıl yapılır? İşte zorluk seviyesini arttırdıkça yapabilecek olduğunuz farklı köprü hareketleri:

Ağırlık Kullanılarak Yan  Köprü Hareketi Nasıl Yapılır?

■ Dirseğinizin birini yere dayayıp dizlerinizi kırın ve diğer elinize de dumbell alarak kalçanıza dayayın.

■ Yerde bulunan dizler ve dirseğinizden destek alarak, üzerinde dumbell bulunan kalçanızı yukarı kaldırın ve bu arada kalçanızı sıkmayı da unutmayın.

■ Ayaklarınızı birleştirip, üstte kalan dizinizi yukarı doğru kaldırın ve bu şekilde köprü hareketini, yapmanız gereken sayıda tekrarlayın.

Tek Bacakla Köprü Hareketi Nasıl  Yapılır?

 

■ Tek bacakla köprü  hareketi yapmak için işe ilk olarak, basit köprü pozisyonunu alarak başlayın. Yani mat üzerine sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı yere dik basıp kalça hizasında açın. El ve kollarınızı da iki yanınıza sabitleyin.

■ Dizlerinizden birini göğsünüze doğru çekip, kalçanızı, yine basit köprü hareketinde olduğu gibi yukarı doğru, ayaklarınızı ve sırtınızın üst kısmı ile omuzlarınız yerde sabit kalacak şekilde kaldırın.
■ Aynı hareketi, diğer dizinizi göğsünüze çekerek ona da uygulayın.

Tek Ayak Havadayken Köprü Hareketi Nasıl Yapılır?

■ Diğer köprü hareketlerinde olduğu gibi, matın üzerine sırt  üstü uzanın.

■ Dizlerinizi kırıp, ayaklarınızı kalça hizasında açarak yere düz bir şekilde basın.

■ Kollarınızı  iki yanınıza sabitleyin.

■ Sağ ayağınızla birlikte belinizi yukarı doğru kontrollü bir şekilde yukarı doğru kaldırıp indirin.

■ Daha sonra aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın.

■ Bu hareketi her bacağınız için 15 sefer olmak üzere, 3 set şeklinde  uygulayabilirsiniz.

Tek ayak havadayken köprü hareketi yaparak bacaklarınızın üst ön ve üst arka bölümlerini sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Fitness programlarında da yer alan köprü hareketi ile kalça bölgesi çalıştırılırken, tek ayak havadayken yapılan köprü hareketi ile basenlerin çalıştırılması da söz konusu olmuş olur.

Pilates Topu  İle Köprü Hareketi Nasıl Yapılır?

Pilates topu ile köprü hareketi yapmak için üzerine uzanılan şeyin mat değil, pilates topu olarak hazırlanması gerekmektedir.

■ Pilates topunun üzerine sırt üstü uzanın
■ Köprü pozisyonunu alın.

■ Kol ve bacaklarınızı gergin bir şekilde konumlandırın.

■ Bu şekilde ileri geri hareket yaparak, sırtınız ve belinizin esnemesini sağlamış olursunuz.

Pilates topu ile köprü hareketi yaparken, topun sağ ya da sola hareket etmemesi için her iki tarafına destek koyabilirsiniz. Pilates topunuz yoksa da bir minderi rulo haline getirerek aynı hareketi yine uygulayabilmeniz mümkün olacaktır.

Köprü hareketi zayıflatır mı dediğiniz an, bu hareketlerden size ve çalıştırmak istediğiniz bölgelere en uygun olanları, zorluk derecelerini yavaş bir şekilde arttırarak uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.