Zayıflama Yolları

Bebek Emzirirken Nasıl Zayıflanır?

Bebek emzirirken nasıl zayıflanır, şimdiye kadar nasıl zayıflanır sorusuna dair verdiğimiz yanıtların belki de en hassası. Çünkü tek başınızayken yapacağınız her şeyden siz sorumlusunuz. Ancak kucağınıza minicik bir bebek aldıktan sonra, onun büyümesi, gelişmesi, hastalıklardan korunması… gibi her şeyden siz sorumlusunuz. Ve bir bebek için tüm bunlar, ilk altı ay aldığı anne sütünden geçiyor.Annesi olarak sütü sizden aldığı gibi, sizin de yediğiniz, içtiğiniz, düşündüğünüz… her şey bebeğinize verdiğiniz sütü etkiliyor; gerek tat, gerek kıvam,gerekse de kalite olarak… Dolayısı ile aman bebek emzirirken nasıl zayıflanır dediğiniz noktada çok dikkatli olun.

Bebek emzirirken nasıl zayıflanır konusunun çok hassas olmasına karşın şunu da düşünmeyin: sizin kilolarınız 9 aylık karnınızın üzerine eklene eklene devam etmeyecek. Siz zaten doğru bir beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı ile doğumdan 6 ay sonra, eğer hamilelik kilolarınız abartılı rakamlarda değilse, normal kilonuza geri döneceksiniz. Varsın hastaneden çıkarken de, doğumdan sonra sadece bir ayva göbekle taburcu olan manken annelerden olmayıverin. Sizin bir bebeğiniz oldu; bunun keyfini çıkarın, hatta göbeğinizle de gurur duyun. Zaten o kilodan kurtulacağınız zaman gelecek ve her zamanki halinize döneceksiniz.

Yeni doğan bebeklerin gün içerisinde ağladıkları, uyudukları ve altlarını kirlettikleri sıklıkla görülür. Uykuya dalmaları ya da altlarını kirletmeleri için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekmez. Bunlar doğal sürecinde gelişir. Ancak ağladıklarında, anneleri olarak onları siz susturmalısınız. Ve bunun için önerilen şey, bebeklere her ağladıklarında ilk olarak emzirmeyi denemektir. Eğer bu şekilde susuyorsa acıkmış demektir ama her emzirdiğinizde susması demek bebeğinizin her seferinde acıkmış olduğu anlamına da gelmez.

Anne sütü öyle bir mucizedir ki, bebeğinizin sağlık durumuna göre değişir. Örneğin bebeğiniz ağladığında belki de bir yeri ağrıyordu; ama siz onu emzirdiğiniz anda sustu… Çünkü ağrısı geçti… Çünkü sütünüz bebeğiniz için ilaç gibidir. Ayrıca bebeğiniz kabız olduğunda sıvılaşan sütünüz, ishal olduğunda ise katılaşır. Tüm bunlar tesadüf değildir. Bebeğinizle aranızdaki en kuvvetli bağ bu dönemde sevgi bağı ile birlikte süt bağıdır. Ağlayan bebeğinizi, siz yemek yerken birinin, sizin sırtınıza doğru yaklaştırmasını isteyin. Göreceksiniz ki sadece sütünüzün kokusunu aldığında bile susacak. Peki o size bu derece mecburken, siz hala, bebek emzirirken nasıl zayıflanır diyerek, şok diyetler yapıp zayıflamayı mı düşünüyorsunuz? Buna gerek yok ki. Sadece acele etmeyin ve sabırlı olun…

Bebek Emzirirken Kilo Verilirmi?

Bebek emzirirken nasıl zayıflanır diyen yeni anneler için her şey yolundaysa, günde 6 – 7 çay bardağı kadar süt salgılarlar. Bu da aslında annelerin günde 600 – 700 kalori yakmaları anlamına gelir. Ve sıkı durun, size bir müjdemiz var: 600 – 700 kaloriyi bir günde yakabilmek için gün içerisinde 1 saat, orta tempolu yürüyüş yapmak zorundasınız. Dolayısı ile sadece süt salgılamak bile sizin kalori yakmanıza ve egzersiz yapmış gibi olmanıza neden. Dolayısı ile nasıl zayıflanır diyen ve bunun için spor yapan herkes gibi, bebek emzirirken siz de kilo verebilirsiniz.

Tabi ki bunun için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler de yok değil. İlerleyen bölümlerde sizlere, bebek emzirirken zayıflama sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Ama önce şunu belirtelim: Bağışıklık sistemi güçlü olan çocukların tamamı, ilk 6 ay anne sütü emmiş bebeklerden oluşuyor. Yani zayıflamak için bebeğinizin sütünden kesinlikle fedakarlık yapmasını sağlamayın. Hem bebeğinize kaliteli süt verip, hem de zayıflayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerden bahsetmeden önce bir diyetisyene gitmenizi önerebiliriz. Ancak onun 1 hafta öncesinden başlayarak bir yere, gün içerisinde ne zaman ne yediğinizi ve bebeğinizi hangi saatlerde emzirdiğinizi yazın ki, diyetisyenin de size daha somut verilerle yaklaşmasını sağlamış olun.

Diyetisyene gitmeden, kendi çabalarınızla, bebek emzirirken nasıl zayıflanır dediğiniz noktada da dikkat etmeniz gerekenleri sırasıyla sizlere şimdi aktaracağız.

Bebek Emzirirken Zayıflama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Bebek emzirirken nasıl zayıflanır dediğiniz noktada kesinlikle kalori alımınızı kısıtlamayın. Aksine daha fazla kalori alabilme hakkına bile sahipsiniz; çünkü biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi gün içerisinde, diğer zamanlara oranla zaten 600 – 700 kalori daha fazla yakıyorsunuz. Ancak alacağınız kalorilerin sağlıklı besinlerden yana mı yoksa çikolata gibi sağlıksız ama kalori deposu yiyeceklerden yana mı olması gerektiğine dikkat edin. Yaktığınız fazladan kalori sayesinde siz, emzirmeyen ama nasıl zayıflanır diyenlere göre çok daha şanslısınız. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

■ Bebek emzirirken nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise tıpkı nasıl zayıflanır diyen herkese önerdiğimiz gibi bol su almanızın gerekliliği. Anne sütünün sıvı yapısı suya gereksinim duyduğu için vücudunuz her zamankinden daha fazla su harcar. Dolayısı ile kendinizi düşünmüyorsanız bebeğiniz için bol su tüketmelisiniz. Ancak su içmezseniz zayıflayamazsınız da… Dolayısı ile sütünüzün miktarına bakın: siz spor yaptıktan sonra azalıyorsa suya ihtiyacınız var demektir. Ama şunu da unutmayın: vücudunuz suya ihtiyaç duyduğunu hissettiğinde içeceğiniz su sizi zayıflatmaz; sadece ihtiyacı giderir. Dolayısı ile ihtiyaç gelişmeden bolca su içmelisiniz ki amacınıza ulaşabilin.

■ Bebeğinizi daha sık emzirerek; hatta özellikle sezaryen doğum sonrası fazla sütünüzü pompa ile alarak da gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz. Bebek emzirirken nasıl zayıflanır sorusunun yanıtları arasında yer alan bu durum beraberinde sütünüzün artmasını sağlayacak. Fazla olan sütünüzü buzdolabına kaldırabilir ve ihtiyaç halinde,örneğin dışarı çıktığınızda yanınıza alabilir ve bebeğinizin karnını daha rahat doyurabilirsiniz. Kısacası, bebek emzirmek artık sizin için yeni bir egzersiz yöntemi…

■ Bebek emziren annelere pek çok kişi; özellikle de büyüklerimiz, bol şekerli, sütlü yiyecekler önerirler. Bu süreçte kiloyu önemsemez,bebeği düşünürler. Zaten sizin de önemsemeniz gereken önceliğiniz bebeğiniz. Ancak süt arttıran gıdalar arasında sadece şekerli yiyecekler yok. Yoğurt, su, sarımsak, dereotu, yulaf ezmesi, badem,ıspanak, humus… da süt arttıran gıdalar arasında yer alıyor. Dolayısı ile gereksiz kalori almanıza gerek yok.

■ Bebek emzirirken nasıl zayıflanır sorusunun yanıtları arasında, katkı maddeli protein tozlarından uzak durmanızın gerekliliği de yer alıyor. Protein tozlarını kullanmak ve kas yapımını böylece sağlamak yerine, ağırlık çalışmaları yapabilir, yumurta gibi sağlıklı proteinlerden destek alabilirsiniz.

Bebek Emzirirken Kaç Kilo Verilir?

Bebek emzirirken nasıl zayıflanır diyen anneler için en merak edilen sorulardan biri de kaç kilo verildiğidir. Bu süreçte vereceğiniz yarım 1 kilo arası ağırlık kaybı sizin için normal kabul edilmesine karşın, hamilelik sırasında çok kilo aldıysanız 2 kiloya kadar kayıplarınız da normal olarak değerlendirilecektir. Ancak 2 kilodan fazla zayıflamak, bebek emzirirken anne için yararlı değildir. Doktorunuzun izin vermesi halinde günlük yürüyüş ve egzersizler de yaparak zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.