Zayıflama Yolları

Detoks İle Zayıflamak İçin Tüketilmesi Gerekenler

Detoks ile zayıflama, son dönemde nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını arayanlar tarafından oldukça gündemde bir konu. Aslında sadece zayıflamak isteyenler tarafından değil, sağlıklı yaşamı yaşam tarzı olarak benimseyenler için de detoks sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Hiç kilo problemi yaşamayanlar dahi yılın belirli dönemlerinde detoks programlarını uyguluyorlar. Peki detoks ile zayıflamak için tüketilmesi gerekenler arasında hangi yiyecek ve içecekler yer alıyor? İşte sorumuzun merak ettiğiniz yanıtları…

Detoks İle Zayıflama İçin Tüketilmesi Gerekenler

Detoks ile zayıflama sürecinde tüketilmesi gereken besinler arasında kesinlikle et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yer almıyor. Peki detoks ile zayıflamak için tüketilmesi gerekenler neler?

■ Limonlu Sıcak Su: Nasıl zayıflanır diyen herkesin tüketmesi önerilen limonlu sıcak suyun hem hazırlanması; hem de tüketilmesi oldukça kolay. Dolayısı ile sadece detoks yapanlar tarafından tercih edilmiyor.

Sabah kahvaltılarının yarım saat öncesinde tüketilmesi gereken limonlu sıcak su, sağlıklı yaşam adına bağışıklık sistemini güçlendirirken, bağırsaklardaki,toksin olarak adlandırılan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı oluyor. Vücut dengesinin yeniden kazanılmasını olanaklı hale getiren limonlu sıcak su, detoks ile zayıflamak için tüketilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer alıyor.

Hazırlamak için bir bardak sıcak suyun içerisine yarım limonun suyunu sıkmanız yeterli olacaktır.

■ Yeşillik: Detoks ile zayıflamanın, tüketilmesi en kolay maddeleri arasında yer alan yeşilliği, sebze yemeklerinin yanına hazırlayacağınız salatalarla tüketebilirsiniz. Zaten detoksun ana besin maddeleri arasında yer alan sebze, meyve ve yeşilliklerin tüketilmesinin en önemli nedeni, içeriklerinde bulunan liflerden faydalanılmasının gerekliliğidir.

İçeriğinde bulunan C vitamini dolayısı ile bağışıklık sistemini güçlendiren ve tüketen kişilere kendilerini zinde hissetmelerini sağlayan yeşillikler aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak daha fazla kalori yakılmasını da olanaklı hale getirirler.

Yemeklerden önce tüketeceğiniz bir kase salata ile vücudunuza yeterince yeşillik almış olur ve bu sayede belirli bir tokluk seviyesine de ulaşacağınız için daha az kalori almış olursunuz. Dolayısı ile detoks ile zayıflama sürecinde yeşilliklerden olabildiğince çok yararlanmalısınız.

Detoks İle Zayıflamaya Yardımcı Besinler

■ Yeşil Smoothie: İçerisinde ıspanağın yeşil yaprakları, ekşi yeşil bir elma zencefil ve daha pek çok yeşil sebze ve meyveyi bulundurabilecek olan yeşil smoothie ile güne başlayarak, vücudunuzdaki zararlı toksinlerden daha kolay kurtulabilir ve bunun yanında bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile zayıflarken, kanser ve Covit-19 gibi hastalıklardan da kendinizi korumuş olursunuz.

■ Meyve: Detoks ile zayıflama sürecinde sadece vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına değil, aynı zamanda açlık hissinin önlenmesine de yardımcı olan farklı meyveleri gün içerisinde olabildiğince bol tüketmelisiniz.

Meyveleri tüketeceğiniz saatleri, yemeklerden 1.5 saat sonra olarak ayarlamanız halinde, onların hem detoks etkisinden yararlanmış olursunuz; hem de sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutmaları adına onları ara öğün olarak değerlendirmiş olursunuz. Dolayısı ile bu süreçte mutlaka meyvelerden yararlanmalısınız.

■ Lif: Detoks ile zayıflamanın çok önemli maddeleri arasında yer alan lifi pek çoğumuz tüketmiyoruz. Ancak nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını detoksta bulmaya çalışıyorsanız, mutlaka detoks ile zayıflamak için tüketilmesi gerekenler arasında lifli gıdalara da yer vermelisiniz.

İçeriğinde lif bulunduran besinlere örnek olarak sebze ve meyveler, tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşillikler… verilebilir. Beslenme düzeninize lifli gıdaları mutlaka bir şekilde eklemelisiniz.

■ Bitki Çayları: Antioksidan değerleri çok yüksek olan bitki çaylarını yemeklerden sonra tüketmek sureti ile yediklerinizi daha kolay sindirebilir ve buna ek olarak da vücudunuzdaki toksinleri daha kolay atma adına bağırsaklarınıza yardımcı olabilirsiniz.

Detoks ile zayıflama sürecinde tüketmenizin en çok önerildiği bitki çayları arasında rezene, tarçın, zencefil, yeşil çay… gibi isimlerden söz edilebilmektedir.

■ Su: Detoks ile zayıflamanın en kolay yollarından biri de bol miktarda su tüketmektir. Günde en az 8 bardak suyu hayatınıza dahil etmeli ve sağlıklı bir yaşam adına vücudunuzdan toksinleri atmasına izin vermeli; aynı zamanda da nasıl zayıflanır sorunuza yanıt bulmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.