İdeal Kilo

Kışın İdeal Kiloyu Koruma Yöntemleri

Kışın ideal kiloyu koruma yöntemlerini uygulamak, yaz aylarına göre daha zordur. Çünkü mevsim kış olunca hava soğur, yağmur yağar, dışarı çıkılmaz; hele bir de süregelen Korona Virüsün varlığında kısıtlamalar söz konusu olunca ideal kilo nasıl korunur sorusunun yanıtlarını uygulamak daha zor olur. Hareket eksikliğinin beraberinde getirdiği az enerji harcama durumu can sıkıntısı ile dolayısıyla kalori alma problemi ile bütünleşirse sonuç kilo alımından başka bir şey olmaz. Yaz aylarının en klasik sorusu da bu nedenle nasıl zayıflanır‘dır. Ancak kışın ideal kiloyu koruma yöntemlerini uygulamak aslında sanıldığı kadar zor değil…

İdeal Kilo Nasıl Korunur?

■ Kış aylarında evden çıkmanın zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Zamanımızın çoğu bilgisayar ya da televizyon karşısında geçiyor. Tam da bu noktada, adet mi dersiniz alışkanlık mı bilinmez ama bir şeyler atıştırmak istemeniz doğaldır. Atıştırabilirsiniz, sorun yok. Ancak ne yediğinizin çok büyük önemi var. Yediklerinizin içeriğinde bol lif ve su; az kalori bulunmalı. Tam da bu noktada akla meyveler gelir öyle değil mi ve tabi ki sebzeler. Bu nedenle evinizde bol bol meyve bulundurun. Hatta zayıflatan meyveler hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Kışın ideal kiloyu koruma yöntemlerinden ilki meyve yemek kadar kolay anlayacağınız…

■ Aslında ideal kilo nasıl korunur sorusunun yanıtları hiç de sanıldığı kadar zor değil. Çünkü hedef fazla kilolardan kurtulmak değil, sahip olunan kiloyu korumak. Bu nedenle atıştırmalıklarınızı leblebi ve yağsız ve tuzsuz mısırdan yana da seçebilirsiniz. Hatta haftanın 1 ya da 2 günü cips de yiyebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın: hiç bir şeyi abartmayın. İdeal kilonun üzerine alacağınız fazladan her 1 kiloyu vermek için yapacağınız zayıflama diyetleri cips yememenizden daha zordur. Bu durumun bilincine vardığınız an pek çok şeyi çözmüş olursunuz.

■ Kışın ideal kiloyu koruma yöntemlerinden bir tanesi de haftada 1 ya da 2 kere balık tüketmektir. Kış aylarında lezzetli balıklar bulmak hiç de zor değildir; örneğin hamsiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Balığı ya fırında ya da ızgarada pişirin. Pişirilmesi sırasında yağa gereksinim duymayacağını, kendi yağının onu pişirmeye yeteceğini unutmayın. Bir dip not da şu şekildedir: ideal kilo nasıl korunur dediğiniz zamanlarda balık yerken kesinlikle derisini atmanız gerekir.

■ Kış aylarının en sevilen meyveleri arasında turunçgiller de yer almaktadır. İçeriklerinde bulunan bol miktarda C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirirler. Dolayısı ile herkeste bir limon, portakal, greyfurt suyu içme isteği vardır. Fakat unutmamak gerekir ki içilen şey meyve suyu da olsa fazlası kilo alma sebebidir. Dolayısı ile kışın ideal kiloyu koruma yöntemleri arasında turunçgilleri yemek yer almaktadır. Böylece hem içeriğinde bulunan liflerden faydalanılıp tokluk hissi oluşturulmuş olur ve böylece ideal kilo nasıl korunur sorusunun yanıtına ulaşılır; hem de hastalıklardan korunmak mümkün olur.

■ İdeal kilo nasıl korunur sorusunun yanıtları arasında şeker gereksinimini bastırmanın önemi de çok büyüktür. Kış aylarında hem şeker ihtiyacı artar; hem de şekerin ısıtıcı etkisinin olduğuna inanılır. Bu nedenle şeker tüketimi ve dolayısı ile fazla kalori alımı artış gösterir. Bu sorunun önüne geçmek adına ev yoğurdunun içerisine meyve ekleyerek yemeyi deneyin. Sütlü tatlılardan az miktarda yemeyi de tercih edebilirsiniz.

■ Kışın ideal kiloyu koruma yöntemleri arasında sayacağımız son şey de yürüyüş yapmanızın önemi. İster her gün yarım saat, ister haftada üç gün bir saatlik yürüyüşler yapın, ama mutlaka yürümeyi alışkanlık haline getirin. Böylece fazladan kalori yakımınız söz konusu olurken vücudunuz ısınacak ve şeker gereksiniminiz de azalacaktır. Denemeye değmez mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.