Diyetler Hakkında Bilgiler

Bayramda Kilo Almamak İçin Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!

Ramazan bayramı 2012’nin kapımızı çalmasına çok az bir zaman kala, nasıl zayıflanır sorusunun yanıtını kısa süreliğine bir kenara bırakmalı, ve şu anda sahip olduğumuz kilomuzu nasıl koruyacağımızı düşünmeye başlamalıyız. Çünkü, bayramda kilo almamak oldukça zor; malum, bayram ziyaretleri, yapılan ikramlar; e bir de bayramın adı şeker bayramı 2012 olunca, tahmin edersiniz ki bayramda kilo almamak oldukça zor bir hal alır. Nasıl zayıflanır sorusunun yanıtı yerine, bayramda kilo almamak için yapılması gerekenlere bakalım:

Bayramda kilo almamak için, bayram sabahı güne, sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak gerekiyor. Bildiğimiz gibi kahvaltı günün en önemli öğünü, ve sadece ramazan bayramı 2012’de değil, genelde atlanmaması gereken en önemli öğün. Tam tahıllı ekmeklerin yenilmesinin önerildiği bayram kahvaltılarında, gerektiği ölçüde peynir, zeytin; ve içeriğinde C vitamini barındıran, maydanoz, biber, domates gibi yiyecekler tüketilmeli.
Bayramda kilo almamak için, kahvaltı sonrasında yenilecek olan bayram yemeklerine de dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bayram yemeklerinde, sofralarımız zengin olur. Şeker bayramı 2012’de, mutlaka yemeklerden önce, lifli çorbalar tüketmelisiniz ki, midenizde ağır yemeklere çok fazla yer kalmasın. Bayramda kilo almamak adına, bayram yemeklerine sebze çorbaları ile başlamanızı öneriyoruz.
Bayram yemekleri arasında yer alan etli yemekler, makarnalar, pilavları mümkün olduğunca az yemeli, olabildiğince de kepekli yiyecekler tüketmeye çalışmalısınız. Yoğurt ile hazırlanan ayranlar, cacıklar; ve hatta yoğurtlu yemekler, hem size kolay sindirim olanağı tanıdıkları; hem de tokluk hissi verdikleri için, daha çok tercih etmeniz gereken bayram yemekleri arasında sayılmaktadır.
Bayramda kilo almamak için bayram tatlılarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bayram tatlıları ile, bayramda kilo almamak çok zor bir durumdur. Bu nedenle, kalorisi yüksek olan, şekerli, yağlı; ya da hamurlu bayram tatlılarından olabildiğince uzak durmalı; sütlü, ya da meyveli bayram tatlılarını tercih etmelisiniz. Çikolayaların da tamamını kabul etmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Sadece bayramda kilo almamak değil, bu önerilerimiz sayesinde pek çok sağlık problemine karşı kendinizi korumak olanaklı olacaktır.
Bayramda kilo almamak için, ramazan bayramı 2012’de, içeriğinde kafein olan, kola, çay, ya da kahveleri de çok tüketmemelisiniz. Bunun yerine, olabildiğince su; ve bitki çayından yararlanmanızı öneriyoruz.
Bayramda kilo almamak için, ara öğünleri kesinlikle atlamamalı, meve, ve yanında süt, ya da yoğurt tüketmelisiniz. Gün içerisinde en az iki litre su tüketimi gerçekleştirmeli, ve bayram ikramları arasında yer alan kuruyemişleri de gerektiği ölçüde tüketmeyi bilmelisiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.