Zayıflatan Yiyecekler

Zayıflamada Kahvaltının Önemi

zayıflamada kahvaltının önemiBu yazımızda sizlere, zayıflamada kahvaltının öneminden söz edeceğiz. Nasıl zayıflanır diyen pek çok kişi, kahvaltı yapmadan daha az kalori alacağını, dolayısı ile zayıflamak için kahvaltıyı atlaması gerektiğini düşünüyor. Oysa ki bu yanlış. Eğer nasıl zayıflanır diyorsanız, zayıflamak için mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Peki zayıflamada kahvaltının önemi neden bu kadar fazla? Gelin birlikte gözden geçirelim…

Zayıflamada Kahvaltının Önemi

Sabah kahvaltısını yapan bir kişi, bir sonraki öğün olan, genellikle iş yaparken alınması gereken, ya da dışarıda tüketilen öğle yemeğine kadar, daha az insülin salgılar. Bu nedenle cazip seçeneklerin bulunması muhtemel öğle yemeği menüsünde daha mantıklı seçimler yaparak, düşük kalorili beslenebilir; ve kilo alımını önlemeye katkıda bulunur. Ancak eğer bir kişi sabah kahvaltısı yapmıyorsa durumu oldukça ciddidir…

Her şeyin öncesinde, vücut olması gerekenden daha fazla insülin salgılar. Bu durum kan şekeri dengesinin bozulmasına neden olur. Acıkan, ve aynı zamanda zayıflamak isteyen kişinin canı, kalorisi yüksek şeyler çekebilir; ve çok aç olduğu için de bu isteklere “Yok” diyemeyeceği gibi, aynı zamanda da bahanelerin arkasına sığınır.

Yine kahvaltı yapmayan kişi, metabolizmasını çalıştıramaz. Dolayısı ile, sonraki alınan kalorilerin yakılması da zor olacaktır. Ve bu durum, nasıl zayıflanır diyen bir kişinin önünde çok büyük bir engel niteliğindedir. Zayıflamak için kalori yakmak gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Peki ama kahvaltı yapamıyorum, iştahım yok diyorsanız, bu durumu nasıl aşarsınız?

Kendinizi sabah kahvaltısı yapmaya alıştırmak için, beslenme destek ürünü olarak satılmakta olan protein içeceklerini tercih edebilirsiniz. Protein içecekleri günümüzde, farklı lezzetlerle tatlandırılabilmekte; ve sabah kahvaltısı yapmayı sevmeyen biri, her sabah aç karna, sevdiği bir şeyle tatlandırılmış protein içeceklerini rahatlıkla tüketebilmektedir.

Protein içecekleri ilk başlarda sabah kahvaltısı yerine tüketilebilir; ve protein içeriği dolayısı ile, metabolizmayı harekete geçirerek, kas oluşumuna da katkıda bulunur, ve vücuttaki yağların atılmasına katkı sağlar. Ancak, bir müddet sonra, protein içeceklerini sabah kahvaltısından sonra tüketmeye, kendinizi kahvaltı yapmaya motive etmeye bakmalısınız.

Sabah kahvaltısında daha çok, protein içeriği yüksek olan süt, yumurta, peynir… gibi sağlıklı kahvaltılıklardan yararlanmalı; ve sağlıklı yağlar arasında yer alan Omega-3’ü içinde bulunduran ceviz gibi kuruyemişlere yönelmelisiniz. Lif alımı gerçekleştirebilmek adına tam tahıllı ekmek, ve domates, salatalık, yeşillik… gibi sebze; ve elma gibi meyveleri tüketmeye ağırlık vermelisiniz. İçecek olarak, ya taze sıkılmış meyve suları, ya da daha çok tercih etmek isteyeceğiniz bitki çaylarından yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.